Łódź: współpraca politechniki i przemysłu - nie tylko grafen

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2014 08:51

Opracowanie rozwiązań dla superszybkiego hybrydowego śmigłowca X3, stworzenie robota pola walki, przeglądarki internetowej dla osób sparaliżowanych czy opracowanie nowego sposobu wytwarzania grafenu - to niektóre przykłady współpracy Politechniki Łódzkiej z przemysłem.

Dzięki współpracy naukowców i studentów Politechniki Łódzkiej z biznesem, do przemysłu wdrożono w ostatnich latach wiele nowoczesnych technologii i rozwiązań, opracowanych przez łódzkich naukowców. Niektóre z nich są rozwiązaniami unikatowymi na światową skalę.

Zdaniem prorektora PŁ ds. innowacji prof. Piotra Kuli szansą na rozwój współpracy nauki z przemysłem jest obecna forma finansowania badań ukierunkowanych na aplikacje rynkowe, która wymusza udział w projektach partnera gospodarczego. - Jeżeli chcemy dziś dostać pieniądze na badania stosowane, to musimy mieć partnera gospodarczego, który wyłoży swoją część środków. I w tym instytucjonalnym rozwiązaniu upatruję szansę zmiany relacji pomiędzy nauką i przemysłem - powiedział PAP prof. Kula.

Jak powiedziała rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka, jedną z unikatowych technologii opracowywanych we współpracy z przemysłem jest technologia wytwarzania grafenu i wykorzystywania go do budowy zbiorników magazynujących paliwo przyszłości - wodór.

Ale współpraca na linii politechniki i przemysłu to nie tylko grafen. To także na przykład inne ciekawe rozwiązanie, które opracowali naukowcy z Instytutu Biochemii Technicznej PŁ, którzy dzięki współpracy z firmą Genomed z Warszawy poznali sekwencję genomu pierwszego szczepu bakterii z gatunku Gluconacetobacter xylinus syntetyzującego bionanocelulozę.

Wśród opracowań, które trafiły już do polskich firm, jest m.in. przeglądarka internetowa dla osób sparaliżowanych o nazwie B-Link. Wśród tych nad którymi trwają prace są także rozwiązania, które mogą mieć zastosowanie w medycynie. To m.in. ubiór ochronny dla wcześniaków, który ma ograniczyć u tych noworodków utratę wody wskutek parowania, a jednocześnie zapewnić im komfort termiczny oraz nowe biomateriały do leczenia ran cukrzycowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum