Łódź: w Technoparku trwają prace nad wirtualną sekcją zwłok

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 września 2011 16:36

Metoda przetwarzania obrazów z tomografii komputerowej na wirtualne modele może służyć do wykonania wirtualnych sekcji zwłok. W łódzkim Technoparku stworzono tą metodą trójwymiarowy model mózgowia zmarłego po postrzale w głowę.

Łódź: w Technoparku trwają prace nad wirtualną sekcją zwłok
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Model opracowano w łódzkiej Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych, w której projektowane i wykonywane są indywidualne implanty. Do tego celu wykorzystywane są badania z tomografii komputerowej oraz technologia szybkiego prototypowania, czyli drukowanie 3D.

Jednym z ważniejszych etapów tworzenia indywidualnych implantów jest przetwarzanie obrazów z tomografii komputerowej na wirtualne modele. Właśnie ta metoda, razem z dokładną oceną radiologiczną, może posłużyć do wykonania wirtualnych sekcji zwłok, czyli wirtopsji, która staje się co raz powszechniejsza na świecie.

Dane z takiego badania mogą być dodatkową informacją dla specjalistów medycyny sądowej w ustaleniu przyczyny śmierci czy mechanizmu urazów, a wirtopsja może być uzupełnieniem metody tradycyjnej.

- Przykład zgonu, która nastąpił w wyniku postrzału. Tradycyjną metodą patolog penetruje tkanki w poszukiwaniu pocisku. Wirtualna sekcja, polegająca na skanowaniu ciała ofiary, pozwala komputerowo określić tor pocisku oraz miejsce, w którym on lub jego fragmenty się znajdują. Następnie, kiedy lekarz wykonuje sekcję właściwą, może ukierunkować miejsce poszukiwania pocisku i go zidentyfikować bez utraty istotnych informacji dotyczących toru kuli - mówi prof. Ludomir Stefańczyk z Katedry Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W Polsce wykonano dotychczas jedynie pojedyncze takie wirtualne sekcje zwłok. Ostatnio, dzięki współpracy Katedry Medycyny Sądowej i Katedry Radiologii i Diagnostyki Obrazowej UM w Łodzi oraz Technoparku Łódź, wykonano badanie tomografi komputerowej mózgowia osoby postrzelonej.

- Na podstawie tego badania stworzono trójwymiarowy model mózgowia, pokazując między innymi fragmenty tkanki kostnej oraz kanał rany postrzałowej - opisał dr Marcin Elgalal z Technoparku.

Zdaniem prezesa Technoparku, Andrzeja Stycznia, dzięki współpracy radiologów, specjalistów medycyny sądowej oraz pracowników Technoparku istnieje możliwość wykorzystania tej nowoczesnej technologii m.in. dla celów polskiego sądownictwa. Modele wirtualne - w jego ocenie - mogłyby ułatwić wyobrażenie i zrozumienie sposobu powstania obrażeń przez osobę, która nie jest specjalistą w tym zakresie.

Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych w przyszłości znajdzie swoją docelową siedzibę w powstającym kompleksie biurowo-laboratoryjnym - Bionanoparku. Ogólna wartość jego budowy to ponad 76 mln zł. Inwestycja ma powstać do końca 2012 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze