PAP/Rynek Zdrowia | 08-09-2011 16:36

Łódź: w Technoparku trwają prace nad wirtualną sekcją zwłok

Metoda przetwarzania obrazów z tomografii komputerowej na wirtualne modele może służyć do wykonania wirtualnych sekcji zwłok. W łódzkim Technoparku stworzono tą metodą trójwymiarowy model mózgowia zmarłego po postrzale w głowę.

Model opracowano w łódzkiej Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych, w której projektowane i wykonywane są indywidualne implanty. Do tego celu wykorzystywane są badania z tomografii komputerowej oraz technologia szybkiego prototypowania, czyli drukowanie 3D.

Jednym z ważniejszych etapów tworzenia indywidualnych implantów jest przetwarzanie obrazów z tomografii komputerowej na wirtualne modele. Właśnie ta metoda, razem z dokładną oceną radiologiczną, może posłużyć do wykonania wirtualnych sekcji zwłok, czyli wirtopsji, która staje się co raz powszechniejsza na świecie.

Dane z takiego badania mogą być dodatkową informacją dla specjalistów medycyny sądowej w ustaleniu przyczyny śmierci czy mechanizmu urazów, a wirtopsja może być uzupełnieniem metody tradycyjnej.

- Przykład zgonu, która nastąpił w wyniku postrzału. Tradycyjną metodą patolog penetruje tkanki w poszukiwaniu pocisku. Wirtualna sekcja, polegająca na skanowaniu ciała ofiary, pozwala komputerowo określić tor pocisku oraz miejsce, w którym on lub jego fragmenty się znajdują. Następnie, kiedy lekarz wykonuje sekcję właściwą, może ukierunkować miejsce poszukiwania pocisku i go zidentyfikować bez utraty istotnych informacji dotyczących toru kuli - mówi prof. Ludomir Stefańczyk z Katedry Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W Polsce wykonano dotychczas jedynie pojedyncze takie wirtualne sekcje zwłok. Ostatnio, dzięki współpracy Katedry Medycyny Sądowej i Katedry Radiologii i Diagnostyki Obrazowej UM w Łodzi oraz Technoparku Łódź, wykonano badanie tomografi komputerowej mózgowia osoby postrzelonej.

- Na podstawie tego badania stworzono trójwymiarowy model mózgowia, pokazując między innymi fragmenty tkanki kostnej oraz kanał rany postrzałowej - opisał dr Marcin Elgalal z Technoparku.

Zdaniem prezesa Technoparku, Andrzeja Stycznia, dzięki współpracy radiologów, specjalistów medycyny sądowej oraz pracowników Technoparku istnieje możliwość wykorzystania tej nowoczesnej technologii m.in. dla celów polskiego sądownictwa. Modele wirtualne - w jego ocenie - mogłyby ułatwić wyobrażenie i zrozumienie sposobu powstania obrażeń przez osobę, która nie jest specjalistą w tym zakresie.

Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych w przyszłości znajdzie swoją docelową siedzibę w powstającym kompleksie biurowo-laboratoryjnym - Bionanoparku. Ogólna wartość jego budowy to ponad 76 mln zł. Inwestycja ma powstać do końca 2012 roku.