Łódź: tworzą system identyfikacji biometrycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2014 11:11

System identyfikacji, umożliwiający szybkie rozpoznanie dużej liczby osób, opracowują naukowcy z Politechniki Łódzkiej. Wystarczy przejść przez bramkę, a urządzenie rozpozna nas po tęczówce oka, kształcie twarzy, małżowiny usznej i fakturze skóry.

Łódź: tworzą system identyfikacji biometrycznej
- Budujemy system identyfikacji, przez który przechodzi ktoś, kto sam chce być jej poddany i wcześniej wyrazi na to zgodę - podkreśla w rozmowie z PAP autor badań dr inż. Kamil Grabowski.

Wraz z grupą inżynierów z Politechniki Łódzkiej pracuje on nad "biometrycznym systemem uwierzytelniania pozytywnego". Na realizację swojego projektu naukowego otrzymał ponad 1,19 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w IV edycji programu Lider.

Zgodnie z założeniami naukowców osoba, która ma zostać zidentyfikowana, przechodzi przez specjalną bramkę, a system umieszczonych na bramce kamer wykonuje zestaw fotografii. Na ich podstawie można zidentyfikować tę osobę.

Na świecie istnieją już systemy umożliwiające identyfikację, np. na podstawie tęczówki oka, ale pozwalają one na przejście przez bramkę jednej osobie na raz. Przez to procedura weryfikacji trwa dość długo. - Bramkę trzeba pokonać w spokojnym tempie, patrząc na wprost - opisuje rozmówca PAP.

Takie bramki są już instalowane na niektórych lotniskach. Jeśli ktoś ma paszport biometryczny i chce przejść szybciej odprawę, może skorzystać z takiej bramki. To znacznie przyspiesza proces uwierzytelniania.

Rozwiązanie, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Łódzkiej jest pionierskie, bo ma zapewnić dużo większą przepustowość. Opracowany przez nich system ma umożliwiać przejście przez bramkę kilku osób jednocześnie. Poza tym identyfikacja odbywa się nie na podstawie tylko jednej cechy biometrycznej, ale na podstawie kilku takich cech: obrazu twarzy, obrazu tęczówki, obrazu małżowiny usznej, obrazu okolic oka, czyli faktury skóry i układu brwi i rzęs.

Dofinansowany przez NCBR projekt będzie trwał trzy lata. Technologię można byłoby wdrożyć do masowej produkcji. Naukowcy przeprowadzili już kilka rozmów na temat wdrożenia systemu, ale barierą zawsze była konieczność zainwestowania w badania.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum