Łódź: "teleasystent" poprowadzi niewidomego za pomocą kamery i GPS

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2010 12:58

Dzięki wynalazkowi naukowców z Politechniki Łódzkiej niewidomi będą mogli swobodnie poruszać się po mieście.

Jak podaje Dziennik Łódzki, mały aparat nazwany roboczo „teleasystentem” pozwoli niewidomemu bez stresu poruszać się po mieście. Użytkownik będzie miał zawieszoną na szyi niewielkie urządzenie zawierające kamerę, odbiornik GPS, słuchawki i mikrofon.

Za jego pomocą będzie się mógł połączyć z osobą, która na monitorze komputera obserwować będzie obraz z kamery niewidomego oraz jego położenie na planie miasta. Zdalny asystent pokieruje niewidomego lub ostrzeże go przed zagrożeniami.

Pomysłodawcą projektu jest dr hab. Paweł Strumiłło, kierownik Zakładu Elektroniki Medycznej w Instytucie Elektroniki Politechniki Łódzkiej.

Jak podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, zdalnym teleastystentem mógłby być członek rodziny, ktoś ze znajomych niewidomego lub osoba, która pracowałaby w specjalnym call center stworzonym do obsługi niewidomych.

Wynalazkiem zainteresowała się już Telekomunikacja Polska. Urządzenie do telenawigacji kosztowałoby prawdopodobnie ok. 300 zł. Do tego dochodziłby niewielki abonament na usługi telekomunikacyjne.

Łódzcy naukowcy opracowują również oprogramowanie dla telefonów wyposażonych w syntezator mowy.

– Nowoczesne telefony komórkowe to małe komputery. Można wgrywać do nich programy, które będą odczytywać niewidomym lub słabowidzącym różne dane: od godziny, stanu baterii, sms-ów po współrzędne z odbiornika GPS – wyjaśnia dr Strumiłło.

Zakład Elektroniki Medycznej ma też na swoim koncie opracowanie programu b-Link do komunikacji osób niepełnosprawnych z komputerem za pomocą mrugnięć (wdrożony we współpracy z Telekomunikacja Polską). Powstaje również prototyp systemu do komunikacji z komputerem na podstawie analizy aktywności elektrycznej mózgu. Systemy te umożliwiają komunikację z otoczeniem m.in. osobom sparaliżowanym po wylewach. Pierwszy z nich jest dostępny za darmo w internecie i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum