Łódź: stworzą e-platformę z genetyczną historią Polaków

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 11 września 2017 18:08

Pracownia Biobank Katedry Biofizyki Molekularnej (Biobank Łódź) we współpracy z Katedrą Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego uzyskała dofinansowanie projektu, którego celem jest udostępnienie genetyczne i antropologicznych danych dotyczących populacji centralnej Polski w okresie od Państwa Piastów do początku XIX wieku.

Łódź: stworzą e-platformę z genetyczną historią Polaków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pełna nazwa projektu zawiera jednocześnie główne zadania stojące przed łódzkimi naukowcami: "Cyfrowe udostępnianie zasobów biomolekularnych i opisowych Biobanku i Katedry Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego - charakterystyka populacji zamieszkujących tereny dzisiejszej Polski na przestrzeni dziejów. Platforma informacyjna e-Czlowiek.pl".
 
Głównym celem projektu jest udostępnienie genetycznych zasobów Biobanku UŁ i Katedry Antropologii UŁ na platformie dostępnej w internecie.
 
- Planowana jest platforma o charakterze e-muzeum, gdzie nauka przeplatać się będzie z treścią o charakterze popularno-naukowym - mówi mgr inż. Błażej Marciniak, współtwórca projektu, pracownik Biobanku Łódź Uniwersytetu Łódzkiego.
 
Na platformie udostępnione zostaną genetyczne i antropologiczne dane dotyczące populacji ludzkich centralnej Polski w okresie od Państwa Piastów do początku XIX wieku. Zaprezentowane zostaną również, przetworzone na potrzeby portalu, dane genetyczne dotyczące współczesnych Polaków, np. w kontekście czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych i częstości występowania osób narażonych na wystąpienie choroby.
 
- Projekt przyczyni się w sposób przełomowy do wzrostu ilości publicznie dostępnych danych - siedem miliardów pól danych na temat ludzkiego genomu (polskiej populacji na próbie 6400 osób) czeka na udostępnienie. Ponadto zbiór zostanie wzbogacony o zasoby Katedry Antropologii. Poznamy blisko 200 genomów Polaków na przestrzeni ośmiuset lat - dodaje Błażej Marciniak.

- Dane udostępnione na platformie e-Czlowiek.pl będą podstawą dla różnego rodzaju analiz, raportów, pozwolą na zdefiniowanie zagrożeń zdrowotnych i wdrożenie w miejscach, gdzie to konieczne, odpowiednich programów informacyjnych lub profilaktycznych - dodaje Marciniak.  
 
Konkurs przeprowadziło Centrum Projektów Polska Cyfrowa w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W skali Polski tylko 5 wniosków uzyskało wymaganą liczbę punktów i otrzymało dofinansowanie. Finansowanie dla projektu Uniwersytetu Łódzkiego wynosi prawie 6,7 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum