Łódź: rozbudowa BioNanoParku; współudziałowcem UM

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 maja 2013 11:23

100 mln złotych brutto kosztować ma rozbudowa BioNanoParku w łódzkim Technoparku. Powstać mają kolejne nowoczesne laboratoria, w których prowadzone będą prace badawczo-wdrożeniowe. Prace budowlane mogą ruszyć w tym roku, a zakończenie nowej inwestycji możliwe będzie w połowie 2015 r.

Łódź: rozbudowa BioNanoParku; współudziałowcem UM

Nowe centrum badawczo-wdrożeniowe - BioNanoPark - ma być rozszerzeniem otwartego w październiku 2012 roku w Łódzkim Regionalnym Parku Naukowo-Technologicznym - BioNanoParku. Jego budowa będzie możliwa dzięki środkom z UE. BioNanoPark bazuje na projekcie Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii przygotowanym przez Politechnikę Łódzką, który zostanie przekazany spółce. Do realizacji włączyły się także Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Na wkład własny do projektu złożyli się udziałowcy Technoparku. Sejmik woj. łódzkiego zabezpieczył na ten cel - w Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2014-15 - 10 mln zł. Kolejne 6 mln zł znalazło się w tegorocznym budżecie Łodzi. Teraz Technopark może starać się o fundusze unijne z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która wcześniej także dofinansowała budowę pierwszej części BioNanoParku.

- W tej chwili jesteśmy na etapie uruchamiania procedury pozyskania środków unijnych. Jeśli wszystko przebiegnie bez zakłóceń, to na przełomie lipca i sierpnia będziemy mogli podpisać aneks, który będzie gwarantował dla nas środki unijne" - powiedział PAP prezes Technoparku Łódź, Andrzej Styczeń.

Powstanie nowy, specjalistyczny budynek o powierzchni ok. 4 tys. m kw. Znajdą się w nim laboratoria m.in. biosensorów, autentykacji żywności, biotechnologiczne, fizyko-chemicznej charakterystyki nanomateriałów, medycyny spersonalizowanej oraz automat DLL, czyli tzw. superkomputer.

- Superkomputer umożliwi każdej branży przemysłu symulację złożonych zjawisk fizyko-chemicznych, termicznych, klimatycznych. Dzięki temu będziemy mogli wirtualnie badać skomplikowane układy molekularne i biologiczne, a następnie przenieść wirtualne opracowania do tradycyjnych laboratoriów już istniejących lub tych, które powstaną - zaznaczył Styczeń.

Obecnie działający już BioNanoPark to jeden z najnowocześniejszych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej. Jego budowa kosztowała 76 mln zł, z czego 53 mln zł pochodziło z UE.

Znajdują się w nim m.in. dwa duże laboratoria biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej. W budynku jest także 50 nowych biur dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, w którym lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach tj. informatyka, produkcja aparatury leczniczej oraz materiałów i technologii dla potrzeb medycyny i włókiennictwa.

W istniejącym BioNanoParku wykonywane są już pierwsze zlecone przez przedsiębiorców badania. Prawdopodobnie w maju Technopark podpisze dwuletnią umowę z jedną z firm na wykonanie badań o wartości kilku milionów złotych. Styczeń nie ujawnił nazwy firmy i zakresu badań, zasłaniając się tajemnicą handlową.

Spółka Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny - Technopark istnieje od 2003 r. Największymi udziałowcami są: Gmina Łódź (77,12 proc.) oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi (21,42 proc.), a współudziałowcami: Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, Łódzki Rynek Hurtowy "Zjazdowa" oraz Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum