Łódź: pracują nad inteligentną odzieżą dla wcześniaków

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 09 października 2013 10:52

We wtorek (8 października) na Politechnice Łódzkiej zaprezentowano projekt finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki i prowadzony we współpracy z lekarzami z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Jego efektem finalnym ma być stworzenie odpowiedniej tkaniny na ubranka dla wcześniaków.

Łódź: pracują nad inteligentną odzieżą dla wcześniaków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pomysł na badania wyszedł od firmy z branży medycznej, która zwróciła uwagę, że na rynku brakuje produktu zapewniającego wcześniakowi komfort fizjologiczny - informuje Dziennik Łódzki.

Jak podkreśla prof. Izabella Krucińska, kierująca badaniami w Katedrze Materiałoznawstwa, Towaroznawstwa i Metrologii Włókienniczej PŁ, wcześniaki ubierane są obecnie w materiały przeznaczone dla dzieci, które rodzą się w pełni rozwinięte. Tymczasem wcześniaki w inny sposób gospodarują ciepłem: ich skóra pozwala na nadmierne parowanie wody z organizmu i w efekcie szybko traci ciepło.

Co roku rodzi się w Polsce blisko 24 tys. wcześniaków i ich liczba wzrasta, potrzeba stworzenia specjalnej tkaniny na ubranka dla nich wydaje się zatem uzasadniona. Testy nowego materiału nają zakończyć się w 2015 r. Ich efekt będzie wprowadzać do przemysłu powołana w tym celu jednostka - Centrum Transferu Technologii PŁ.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze