Łódź: naukowcy pomogą lekarzom w indywidualnym doborze stentgraftu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2018 08:24

Łódzcy naukowcy opracowują narzędzia do indywidualnego doboru protez wewnątrznaczyniowych dla pacjentów z tętniakiem aorty brzusznej. Dzięki temu lekarze będą w stanie przed zabiegiem dobrać najwłaściwszą protezę dla pacjenta i do minimum ograniczyć ryzyko powikłań.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Prace dotyczące opracowania nieinwazyjnej metody doboru i optymalizacji protez wewnątrznaczyniowych (stentgraftów) prowadzi czteroosobowy, interdyscyplinarny zespół młodych naukowców z Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- Staramy się przygotować narzędzie, które będzie w stanie przewidzieć, czy dane rozwiązanie protezy, konkretna jej konfiguracja będzie obarczona ryzykiem ewentualnych powikłań w przypadku danego pacjenta. Czy być może powstanie jakiś przeciek, przemieszczenie - jesteśmy w stanie przewidywać te elementy przy pomocy naszego narzędzia - powiedział PAP jeden z twórców rozwiązania, dr inż. Andrzej Polańczyk z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ.

Dotąd udało się zbudować i przetestować specjalistyczną aparaturę eksperymentalną razem z matematycznym algorytmem do analizowania różnych typów protez wewnątrznaczyniowych. System umożliwia - na podstawie danych klinicznych od pacjentów - analizę dla dowolnej konfiguracji przestrzennej tętniaków aorty brzusznej dla określonych warunków hemodynamicznych (czyli dotyczących krążenia krwi w układzie sercowo-naczyniowym).

Wykorzystując dane medyczne otrzymywane od radiologów, badacze rekonstruują trójwymiarowe obrazy tętniaków, a także protez, które są w nich umieszczane. Na tej podstawie są w stanie wydrukować na drukarkach 3D elastyczne modele aort, do których implantują różnego typu protezy, aby sprawdzić, czy u konkretnego pacjenta dany typ protezy będzie obarczony ryzykiem powikłań czy też nie.

- Jednocześnie, wykorzystując dane, rekonstruujemy trójwymiarowe modele matematyczne w celu zasymulowania przepływu krwi przez takie protezy, aby opracować dwutorowe podejście - numeryczne i eksperymentalne - do optymalizacji protez wewnątrznaczyniowych - dodał dr Polańczyk.

Dzięki temu jeszcze przed wstawieniem protezy będzie można przewidzieć, czy istnieje ryzyko powikłań u danego pacjenta, a jeśli tak, to jak jest duże.

Finalnie naukowcy chcą stworzyć narzędzie, które będzie w stanie wspomagać lekarzy przy projektowaniu zabiegów wstawienia protezy wewnątrznaczyniowej. Ma ono wskazać lekarzowi przed zabiegiem, które rozwiązanie byłoby najlepsze, żeby uniknąć powikłań powszczepiennych, oznaczających często konieczność powtórzenia całego zabiegu.

- Na podstawie wyników z naszego narzędzie lekarz będą w stanie zaproponować najwłaściwsze rozwiązanie protezy dla pacjenta i ograniczyć ryzyko powikłań powszczepiennych do minimum - dodał współtwórca projektu.

Opracowany przez łódzkich naukowców system jest obecnie w trakcie procedury patentowej. W przyszłości ma być rozwijany i skomercjalizowany.

- Chcielibyśmy, aby to narzędzie było wykorzystywane zarówno przez inne ośrodki, a nie tylko łódzki, ale też być może, aby przemysł również wykorzystywał to podejście przy ewentualnym modyfikowaniu obecnie sprzedawanych protez, a być może przy projektowaniu nowych rozwiązań - zaznaczył dr Polańczyk. Przyznał, że naukowcy myślą o zaprojektowaniu własnego rozwiązania wewnątrznaczyniowej protezy, aby móc praktycznie wykorzystać wiedzę zdobytą w trakcie realizowania tego projektu.

Projekt, który ma się zakończyć w tym roku, realizuje zespół w składzie: mgr inż. Michał Krempski-Smejda, dr n. med. Michał Podgórski, dr inż. Maciej Polańczyk oraz dr inż. Andrzej Polańczyk. Powstaje w ramach programu Lider V, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Budżet projektu to 1,2 mln zł. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum