×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódź: młody lekarz testuje nowatorski sposób na opanowanie łuszczycy. To Metoda Wima Hofa

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia20 lutego 2020 13:15

Łódzki lekarz Jan Czarnecki pracujący w Zakładzie Psychodermatologii na Uniwersytecie Medycznym, prowadzi badania nad skutecznością Metody Wima Hofa w walce z łuszczycą. Chętnych do projektu poszukiwał przez media społecznościowe.

Łódź: młody lekarz testuje nowatorski sposób na opanowanie łuszczycy. To Metoda Wima Hofa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podaje sam zainteresowany do udziału w badaniu naukowym, zgłosiło się 50 osób z całego kraju, ale nadal poszukuje dziesięciu osób. Aby zgłosić się do programu wystarczy mieszkać w okolicy Łodzi lub też wziąć na siebie obowiązek przyjazdu raz w tygodniu na zajęcia. Program potrwa 10 tygodni. Do badań mogą zgłosić się pacjenci w wieku od 18 do 45 lat. Czwartek, 20 lutego to ostatni możliwy termin zgłoszenia się do dr. Czarneckiego. Program rusza w piątek rano (21 lutego) i poprzedzony jest pobraniem krwi.

Metody Wima Hofa to coraz bardziej popularna na zachodzie praca z ciałem opierająca się na ekspozycji na zimno, świadomych oddechu i medytacji. Kluczem do sukcesu jest świadomość siebie, swoich odczuć i swojego ciała.

Dr Czarnecki postanowił sprawdzić, czy metoda ta wpłynie na poprawę zdrowia osób chorujących na łuszczycę. Jak pisze sam zainteresowany na portalu społecznościowym, Metoda Wima Hofa to zestaw ćwiczeń który zaczyna być badany na całym świecie. Przełomem było badanie, które dowiodło, iż każdy jest w stanie się jej nauczyć.

Inspiracją do wykorzystania tej metody w walce z łuszczycą były dla dr Czarneckiego opublikowane dwa miesiące temu badania nad osobami chorymi na zapalenie stawów kręgosłupa o autoimmunologicznym charakterze. W badaniach wzięło udział 13 osób. Okazało się, że stan zdrowia pacjentów ćwiczący zgodnie z Metodą Wima Hofa poprawił się, zmniejszyły się ból, obrzęk, sztywność poranna. Obniżeniu uległ też marker zapalenia w krwi.

Specjalista ma już za sobą pierwsze doświadczenia w walce z łuszczycę. Przeprowadził wstępne testy przez internet. Cztery osoby chore na łuszczycę dzielnie ćwiczyły przez 1,5 miesiąca pod nadzorem lekarza Czarneckiego.

Jak opisuje sam zainteresowany u chorych zmiany łuszczycowe zniknęły lub nie pojawiły się (pomimo stresu i infekcyjnego czasu), poprawiły się: jakość snu i samopoczucie, ustąpił lub zmniejszył się ból kręgosłupa. Jedna z pacjentek odstawiła kilka leków przeciwbólowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze