PAP/Rynek Zdrowia | 12-05-2015 16:17

Łódż: jest dotacja ministerialna na nowe pracownie naukowe w ICZMP

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi otrzymał 3 mln zł dotacji z MNiSW. Pozwoli ona na uruchomienie w br. trzech nowych pracowni naukowych oraz zakup sprzętu dla utworzonej w ub.r. pracowni przy Ośrodku Leczenia Wad Rozwojowych Płodu - poinformowała rzeczniczka Instytutu Beata Aszkielaniec.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi Fot. Archiwum

Jak zaznaczył sekretarz naukowy ICZMP prof. Mariusz Stasiołek, wyposażenie każdej pracowni może być wykorzystywane w szerokim zakresie specjalizacji medycznych.

- Tematem przewodnim pracowni są wady rozwojowe i szeroko pojęte nowotwory, ale sprzęt, który kupujemy, daje możliwość pracy praktycznie nad każdą dziedziną medycyny - podkreślił.

Przy Klinice Neurologii powstanie Pracownia Neurofizjologii, w której wykonywane będą badania związane z analizą elektrofizjologiczną parametrów czynnościowych ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, a także funkcji układu mięśniowo-szkieletowego, przewodu pokarmowego, układu moczowego i układu krążenia u pacjentów z wadami wrodzonymi oraz u chorych na nowotwory.

W Pracowni Onkologii Ginekologicznej przeprowadzane będą pionierskie zabiegi mikrochirurgiczne, a także prace związane z opracowaniem materiału biologicznego pobranego z dróg rodnych pacjentek i rekonstrukcją ubytków tkankowych po usunięciu nowotworów - w szczególności układu kostnego oraz występujących w okresie płodowym. Będą w niej realizowane także prace badawcze z użyciem inteligentnych materiałów i opatrunków. Instytut prowadzi je w ramach grupy "Polintegra" ukierunkowanej na badania i komercjalizację nowych technik i materiałów polimerowych.

Badania dotyczące wad rozwojowych i ich genetycznego podłoża oraz korelacji z rozwojem konkretnych nowotworów prowadzone będą przez Pracownię Genetyki Konstytucyjnej Człowieka.

- Na projekty realizowane w tej pracowni otrzymaliśmy także granty z Narodowego Centrum Nauki - ponad 1,6 mln zł - rozwijając to, co się udało uzyskać, dokupujemy w ramach restrukturyzacji dodatkowe urządzenia. Genetyka jest bardzo dynamicznie rozwijającą się gałęzią medycyny, opartą na nowoczesnych technikach z zakresu biologii molekularnej i zakup odpowiedniego sprzętu jest tu kluczowy, jeśli chcemy zachować światowy poziom badań - wyjaśnił prof. Stasiołek.

Rozwój działalności naukowej jest jednym z elementów całościowej restrukturyzacji Instytutu, który jest obecnie zadłużony na 280 mln zł. Według planów restrukturyzacyjnych przedstawionych przez dyrektora ICZMP prof. Macieja Banacha w kwietniu br., fetologia (wewnątrzmaciczna terapia płodu), a także onkologia, neonatologia, interna kobiet w ciąży będą dziedzinami medycyny, w których placówka chce się specjalizować.

ICZMP ma być też ośrodkiem o najwyższej referencyjności w dziedzinie leczenia guzów mózgu i nowotworów układu kostnego u dzieci, nowotworów układu moczowo-płciowego i endokrynnego. W ciągu ostatniego roku - jak podkreślił Banach - przychody ICZMP z tytułu działalności naukowej zwiększyły się piętnastokrotnie.

ICZMP jest jednym z największych wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce. Został utworzony w 1997 r. na bazie Szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki, istniejącego od 1988 r. Placówka składa się z dwóch części: ginekologiczno-położniczej oraz pediatrycznej, dysponuje ponad 900 łóżkami. Rocznie przyjmowanych jest tam ponad 57 tys. pacjentów.