Łódź: doktorantka doceniona za pracę nad "odwróconą galaretką"

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2018 10:26

Anna Rył, doktorantka Politechniki Łódzkiej otrzymała nagrodę w Konkursie "Student-Wynalazca". Jury wyróżniło ją za pracę nad "odwróconą galaretką". Tego typu żelowe substancje m.in. pomagają w zrastaniu się złamanych kości.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Łodzianka zgłosiła do konkursu pracę związaną z kontynuacją badań, które prowadziła w trakcie pisania pracy magisterskiej zatytułowanej "Sposób wytwarzania termowrażliwych żeli chitozanowych przeznaczonych na skafoldy iniekcyjne do hodowli osteoblastów".

Takie ciecze, w zależności m.in. od temperatury, możemy swobodnie przelewać z naczynia do naczynia, ale w pewnych warunkach przybierają formę ciała stałego. Tak właśnie zachowują się substancje określane mianem "odwróconej galaretki".

Substancja dopiero co wyjęta z lodówki i wstrzyknięta pacjentowi, może pomagać w odbudowie złamanej kości. Inne zastosowanie cieczy lepkosprężystych to wykorzystanie jej do transportu leków o powolnym uwalnianiu.

Innowacja Anny Rył polega na zastosowaniu substancji opartych na soli wapniowej zamiast, powszechnie stosowanej, soli sodowej - co może przynieść dla pacjentów lepsze rezultaty, szczególnie podczas wspomagania leczenia urazów kostnych.

Obecnie Anna Rył pracuje m. in. nad doskonaleniem metod wstrzykiwania swojej "odwróconej galaretki" do organizmu.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum