dzienniklodzki.pl/Rynek Zdrowia | 09-06-2017 20:40

Łódź: czy stworzą skuteczną szczepionkę dla uczulonych na rybę?

Zakończyły się badania kliniczne nad skutecznością pierwszej na świecie szczepionki dla uczulonych na rybę. Pracowali nad nią łódzcy specjaliści we współpracy z biochemikami z Uniwersytetów w Amsterdamie, Wiedniu, Madrycie, Manchesterze i Atenach.

Łódź: czy stworzą skuteczną szczepionkę dla uczulonych na rybę? Fot. Archiwum

Leku na tę alergię do tej pory nie wynaleziono. Naukowcy z całego świata próbowali stworzyć skuteczną szczepionkę, ale podawanie jej z reguły wywoływało poważne objawy u chorych. Międzynarodowe badania, w którym uczestniczą łódzcy specjaliści, są kolejną taką próbą. Przygotowano zupełnie nową szczepionkę, w której zmieniono uczulającą cząsteczkę tak, by nie wywoływała objawów, a wpływała na układ immunologiczny.

Choć wyniki są dopiero analizowane, lekarze już wstępnie mówią o pozytywnych reakcjach odczulania.

W Łodzi odczulano sześciu pacjentów, w całej Europie było ich w sumie 40. Chorych poddano podwójnie ślepej próbie. Oznacza to, że ani pacjent, ani lekarz nie wiedzieli, czy dostają szczepionkę czy placebo. Pełnej skuteczności szczepionki potwierdzić jeszcze nie można, ponieważ wyniki są odkodowywane. Dopiero po ich opracowaniu będzie wiadomo, kto dostawał lek, a kto placebo.

Jeżeli okazałoby się, że szczepionka jest skuteczna, weszłaby na rynek w ciągu trzech lat.

O badaniach nad szczepionką i alergiach specjaliści rozmawiali w piątek (9 czerwca) w hali Expo w Łodzi na konferencji ”Alergia, astma, immunologia kliniczna”.

Czytaj: www.dzienniklodzki.pl