Łódź: będą badać powikłania po zakażeniu koronawirusem u dzieci

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 15 września 2020 12:22

Naukowcy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi jako pierwsi w Europie i nieliczni na świecie przeprowadzą badania u dzieci, które przechorowały Covid-19.

Łódź: będą badać powikłania po zakażeniu koronawirusem u dzieci
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Wyniki ich badań mogą się okazać przełomowe, ponieważ prawie nikt na świecie nie zajmuje się tym zagadnieniem.

Chociaż populacja zakażonych koronawirusem dzieci w Polsce jest nieduża (stanowi od 2 do 4 proc. zakażonych Polaków) to jednak wystarczy, aby ustalić, czy przejście zakażenia koronawirusem, zarówno skąpo-, jak i pełnoobjawowego, daje u dzieci odległe skutki - informuje Rzeczpospolita.

W Polsce prowadzone są już podobne badania, jednak dotyczą one populacji dorosłych, którzy przechorowali Covid-19. Prowadzi je dr Michał Chudzik, kardiolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wnioski, które płyną z badań 150 ozdrowieńców wskazują na to, że koronawirus może zaatakować praktycznie każdy narząd i układ.

Badacz wskazuje na takie powikłania, jak: zespoły przewlekłego osłabienia z długim okresem regeneracji, zaburzenia pracy serca, pojawienie lub nasilenie się nadciśnienia tętniczego, bóle głowy i brzucha, zaburzenia układu moczowego, poczucie lęku, zagrożenia czy zwiększona krzepliwość krwi.

Polscy naukowcy sprawdzą, czy na podobne powikłania narażone są również dzieci, a także, czy wirus nie prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia narządów. Podkreślają, że już teraz ze świata płyną doniesienia o nasileniu się objawów choroby Kawasakiego (ostrej choroby zapalnej małych i średnich naczyń o nieustalonej przyczynie - przyp. red.) czy wieloukładowej choroby zapalnej, atakującej takie narządy jak serce czy naczynia.

Badania obejmą głównie dzieci z województwa łódzkiego. Dyrektor ICZMP podkreśla jednak, że chce przyjąć dziecięcych ozdrowieńców z całej Polski.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum