Łódź: Konsorcjum Naukowe zawalczy o status KNOW

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2012 15:25

W sali senatu Politechniki Łódzkiej podpisano w piątek (10 lutego) umowę ws. powołania Konsorcjum Naukowego, które będzie się ubiegało o uzyskanie statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego KNOW w dziedzinie nauk medycznych, nauk o zdrowiu i kulturze fizycznej.

Konsorcjum tworzyć będą dwa wydziały Politechniki Łódzkiej - mechaniczny oraz biotechnologii i nauk o żywności - a także Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i firma Euroimplant.

- Stworzenie tego konsorcjum to niezwykle istotna sprawa: badania naukowe, poza celami poznawczymi, muszą też mieć obecnie szansę komercjalizacji. Współpraca między PŁ i ICZMP trwa od wielu lat. W naszych bazach danych znalazłem ponad 20 prac, które ją dokumentują - podkreślił jeden z sygnatariuszy umowy, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki Przemysław Oszukowski.

Dodał, że współpraca jest podstawą ubiegania się o nadanie tytułu KNOW, który umożliwi rozwój poprzez możliwość zdobycia środków na działalność i jednocześnie na stworzenie produktów komercyjnych. 

Umowę o powołaniu Konsorcjum Naukowego podpisali także: dziekan wydziału mechanicznego PŁ Bogdan Kruszyński, dziekan wydziału biotechnologii i nauk o żywności PŁ Maria Koziołkiewicz oraz prezes firmy Euroimplant Andrzej Kisieliński.

Program badań Konsorcjum Naukowego utworzonego przez PŁ, ICZMP i Euroimplant będzie dotyczył dwóch obszarów: zastosowania komórek macierzystych w leczeniu dzieci oraz nowych technologii dla zastosowań medycznych. W każdym z tych obszarów konsorcjum zamierza przygotować wiele projektów, których jednak - ze względu na konkurencję innych ośrodków - na razie nie ujawnia.

Na początku stycznia ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło pierwszą edycję konkursu, który ma wyłonić najlepsze jednostki naukowe w Polsce, tzw. KNOW, czyli Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące. Status KNOW gwarantuje specjalne dofinansowanie działalności ośrodka na okres pięciu lat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum