Liczba i jakość plemników coraz niższe. Jedną z przyczyn substancje chemiczne w środowisku

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2019 13:59

Substancje chemiczne w środowisku niszczą jakość plemników - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Nottingham University.

Liczba i jakość plemników coraz niższe. Jedną z przyczyn substancje chemiczne w środowisku
Wiele badań wskazuje, że ilość męskiego nasienia maleje i jest ono coraz gorszej jakości Fot. pixabay

Chodzi o ftalan dietyloheksylu (DEHP), wykorzystywany do uelastycznienia nowych tworzyw sztucznych oraz polichlorowany bifenyl 153 (PCB153), występujący w starszych tworzywach sztucznych i sprzęcie elektrycznym - informuje Rzeczpospolita.

Pod koniec lat 70. ub. wieku zaprzestano wytwarzania produktów z PCB ze względu na zagrożenie dla zdrowia, w tym zwiększone ryzyko zachorowania na raka, zaburzenia hormonalne, uszkodzenia wątroby i deficyty behawioralne lub poznawcze u dzieci narażonych na działanie substancji chemicznych w macicy. Mimo to substancja ta nadal utrzymuje się jednak w środowisku.

Badanie naukowców z Nottingham jest jednym z wielu badań wskazujących, że ilość męskiego nasienia maleje i jest ono coraz gorszej jakości. Badania sugerują, że w ciągu ostatnich 50 lat liczba plemników spadła o połowę oraz, że są one coraz bardziej „powolne” lub obarczone wadami genetycznymi.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum