Licealista ulepszył technologię hodowli sztucznych organów, przedstawił ją na HCC

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2016 09:07

Technologię hodowli sztucznych narządów udoskonalił licealista Maciej Mańka, uczeń Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie. Może ona pomóc m.in. w badaniach wpływu leków na ludzki organizm.

W tym roku Macieja Mańkę czeka matura, potem planuje studia na kierunku biomedycznym. Fot. Explory.pl

Swoje osiągnięcie Mańka zaprezentował podczas "Investing in Medical Innovations" towarzyszącemu Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress), odbywającemu się w 18-19 lutego w Katowicach.

Opiera się ono na badaniach przeprowadzonych w Harvardzie w 2010 r.

- To były badania na temat tego, czy można stworzyć przy użyciu pewnego polimeru model, który - jeśli wyhodujemy na nim komórki płucne i poddamy je takim siłom, jakie są rzeczywiście obecne w ludzkim płucu, w faktycznym pęcherzyku płucnym - zaczną zachowywać się tak, jakby zachowywały się w ludzkim płucu. Udowodniono, że to był pierwszy w historii moment, kiedy stworzono całkowicie sztucznie zaprojektowany i sztucznie funkcjonujący, stworzony przy użyciu sztucznych warunków ludzki organ - powiedział PAP podczas kongresu.

Licealista wymyślił, w jaki sposób można dojść do produkcji chipu, czyli urządzenia, w którym są hodowane komórki, w jaki sposób zrobić taniej i w sposób bardziej przystępny.

- Moja technologia omija potrzebę bardzo wyrafinowanych drukarek 3D i jest nawet bardziej odpowiednia do tego, co chcemy rzeczywiście uzyskać - dodał.

Jak zaznaczył licealista, technologia pozwala relatywnie niskim kosztem otrzymać ludzki organ, na którym można prowadzić badania.

- Możemy zobaczyć, jak nanoskopijne bakterie, wirusy czy leki będą działały na ten organ i odpowiedź, którą dostaniemy, będzie identyczna, jak ta, którą dostalibyśmy prowadząc badania na ludziach, bo to są struktury na poziomie organicznym - wyjaśnił Maciej Mańka.

Inspiracją do zajęcia się tematem była dla Macieja 1,5 roku temu lektura artykułu w "Świecie Nauki". W tym roku czeka go matura, potem planuje studia na kierunku biomedycznym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum