Leki na ADHD mogą poprawiać nastrój

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2018 16:32

Zdrowe osoby przyjmujące leki na ADHD doświadczają zwiększenia poziomu kwasu glutaminowego w mózgu, a co za tym idzie poprawy nastroju - informuje pismo "Neuropsychopharmacology".

Fot. archiwum

- Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy wzrost poziomu kwasu glutaminowego w mózgu w odpowiedzi na leki psychostymulujące u zdrowych ludzi. Ma to istotne znaczenie, gdyż ten neuroprzekaźnik w dużym stopniu wpływa na pamięć i proces uczenia się - mówi autorka analizy Tara White z Brown University School of Public Health (USA).

Uczestnicy przeszli badania zdrowia fizycznego i psychicznego oraz spektroskopię rezonansu magnetycznego, która pozwalała określić koncentrację związków w różnych regionach mózgu.

Dwa leki stosowane w terapii ADHD, dekstroamfetamina i metamfetamina, wyraźnie zwiększały poziom kwasu glutaminowego w przedniej części zakrętu obręczy, tj. obszarze, w którym następują m.in. procesy regulujące emocje, zachowanie i podejmowanie decyzji. Z wywiadów przeprowadzonych z uczestnikami wynikało, że zastosowanie leków powodowało przypływ i utrzymywanie się pozytywnych emocji.

Wzrost poziomu kwasu glutaminowego był większy u kobiet niż u mężczyzn. Kobiety reagowały także silniej na metamfetaminę niż na dekstroamfetaminę.

Autorzy dodają, ą wzrost poziomu kwasu glutaminowego w odpowiedzi na leki miał związek ze zmianami dotyczącymi enzymów i prekursorów kwasu glutaminowego. Zdaniem badaczy sugeruje to, że zaobserwowany sygnał pochodził raczej z nowo wyprodukowanego neuroprzekaźnika niż z jego ponownego wychwytu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum