×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Leki antyretrowirusowe ograniczają ryzyko zakażenia partnera HIV

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia29 lipca 2016 09:12

Badania pod nazwą HPTN 052 prowadzone na 3,5 tys. osób w dziewięciu krajach były jak do tej pory największą próbą kliniczną, mająca na celu ustalenie, czy terapia lekami antyretrowirusowymi może ograniczać ryzyko zakażenia partnera seksualnego.

Leki antyretrowirusowe ograniczają ryzyko zakażenia partnera HIV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwsze, wstępne wyniki opublikowano po pięciu latach, w 2011 r. Były optymistyczne - wynikało z nich, że stosowanie leków ogranicza takie ryzyko aż o 96 proc. (na 1763 badane pary do zakażenia doszło tylko w czterech przypadkach, z czego trzy prawdopodobnie zakaziły się od przypadkowych, nie stałych partnerów; w grupie kontrolnej zakażeń było 35).

Teraz naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill opublikowali w New England Journal of Medicine podsumowanie dziesięciu lat badań. Odpowiednio stosowane leki antyretrowirusowe przy kontaktach heteroseksualnych zmniejszają ryzyko zakażenia partnera o 93 proc. Badania dotyczą głównie par heteroseksualnych (pary homoseksualne stanowiły tylko 3 proc. badanych).

Jednakże inne badania opublikowane w Lancecie przez epidemiologów z Johns Hopkins University's Bloomberg School of Public Heath są pesymistyczne. Liczba zakażeń wśród mężczyzn, którzy utrzymują kontakty seksualne z mężczyznami, jest wyższa niż wśród pozostałej populacji. Jest tak we wszystkich krajach i niezależnie od poziomu dochodów.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze