Leki antydepresyjne skuteczne w leczeniu udaru?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2010 11:48

Leki, które pobudzają wzrost nowych neuronów, takie jak leki przeciwdepresyjne czy stabilizujące nastrój, mogą pomóc w leczeniu udaru mózgu - wynika z badań, o których informuje pismo Proceedings of the National Academy of Sciences.

Udar mózgu jest nagłym zaburzeniem czynności mózgu wynikającym z przyczyn naczyniowych, takich jak zablokowanie tętnicy mózgowej przez skrzeplinę (udar niedokrwienny) bądź pęknięcie naczynia i krwotok (udar krwotoczny).

Udar uważa się za jedną z najważniejszych przyczyn niepełnosprawności oraz zgonów na całym świecie. Szacuje się, że jedna piąta pacjentów umiera w pierwszym miesiącu po wystąpieniu udaru, 15-30 proc. z powodu niepełnosprawności wymaga stałej pomocy drugiej osoby, u ok. 40 proc. utrzymuje się umiarkowana niepełnosprawność i tylko 10-25 proc. pacjentów odzyskuje pełną samodzielność.

Dlatego naukowcy ciągle poszukują nowych metod wspomagających rehabilitację chorych po udarze, w nadziei, że pomoże to uchronić większą liczbę z nich przed kalectwem.

W swoich wcześniejszych pracach badacze z Buck Institute for Age Research w Novato w Kalifornii wykazali, że po udarze mózg próbuje sam się naprawiać za pomocą procesu neurogenezy, który polega na wzroście nowych neuronów. Nie było jednak wiadomo, jaką rolę odgrywają te komórki w naprawie mózgu i powrocie pacjentów do zdrowia.

Teraz, w badaniach na myszach naukowcom udało się dowieść, że nowopowstałe neurony faktycznie pomagają łagodzić konsekwencje udaru i znacznie poprawiają funkcjonowanie zwierząt, które go przeszły. Doświadczenia polegały na ocenianiu rozmiarów uszkodzenia mózgu po udarze u myszy zmienionych genetycznie tak, że jeden z leków przeciwwirusowych był w stanie hamować u nich proces neurogenezy.

Okazało się, że u gryzoni, u których nie rosły nowe neurony obszar uszkodzeń w mózgu był o 30 proc. większy niż u zwierząt, u których nie zakłócono neurogenezy. Poza tym, u myszy, u których rozwijały się nowe komórki nerwowe znacznie szybciej poprawiała się sprawność ruchowa.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te sugerują, że leki pobudzające proces neurogenezy, jak leki na depresję czy stabilizatory nastroju (np. sole litu) mogłyby dawać dobre efekty w leczeniu osób po udarze.

W przyszłość naukowcy planują przetestować na gryzoniach różne leki stymulujące wzrost nowych neuronów, by sprawdzić czy faktycznie poprawią one funkcjonowanie zwierząt.

Zastrzegają zarazem, że dopóki nie ukażą się wyniki badań klinicznych nad tymi lekami pacjenci po udarze nie powinni samowolnie zażywać np. leków na depresję.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum