Lekarze z Turynu: USG płuc pozwala poprawnie zdiagnozować Covid-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2020 07:30

Covid-19 można poprawnie zdiagnozować dzięki USG płuc od razu na pogotowiu - do takiego wniosku doszli lekarze ze szpitala w Turynie na północy Włoch. Stwierdzono tam, że prawie 20 procent zakażeń nie jest wykrywanych w pierwszym teście na obecność koronawirusa.

Lekarze z Turynu: USG płuc pozwala poprawnie zdiagnozować Covid-19
Dzięki takiemu USG można od razu odizolować zakażonych, ograniczając szerzenie się wirusa - argumentują lekarze. Fot. Shutterstock

Wystarczy od razu na pogotowiu zrobić USG płuc - to konkluzje badań z turyńskiego szpitala Molinette, o których poinformowano w publikacji na łamach międzynarodowego pisma naukowego "Annals of Emergency Medicine". Podkreśla się w niej, że takie badanie wskazuje poprawny wynik, tymczasem - jak ustalono - w jednej piątej przypadków pierwszy wymaz nosowo-gardłowy dał rezultat negatywny u osób zakażonych.

Dzięki takiemu USG można od razu odizolować zakażonych, ograniczając szerzenie się wirusa - argumentują lekarze.

Ich konkluzje to rezultat badań przeprowadzonych u 228 pacjentów z objawami sugerującymi Covid-19. U 107 z nich test dał wynik pozytywny potwierdzający zakażenie. Tymczasem przeprowadzona ultrasonografia płuc pozwoliła wykryć kolejne 21 przypadków Covid-19 u osób, które miały negatywny wynik pierwszego testu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum