Lek stosowany w katarze siennym uspokoi jelito drażliwe?

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2016 13:57

Leki stosowane w chorobach o podłożu alergicznym mogą uwolnić od bólu osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego - informuje serwis EurekAlert.

Fot. archiwum

Zespół jelita drażliwego (IBS) występuje u 10 do 15 proc. populacji i ma znaczny wpływ na samopoczucie. Najczęstsze objawy to zaparcia, czasem na zmianę z biegunką, kurczowe bóle brzucha, uczucie ucisku lub pełności i „przelewania”. Jelito drażliwe reaguje nadmiernie na ból, podobnie jak poparzona przez słońce skóra na gorąca wodę.

Leczenie ogranicza się praktycznie do unormowania rytmu wypróżnień, co jednak nie eliminuje odczuwanego przez cierpiące na IBS osoby bólu brzucha ani go nie zmniejsza.

Być może sytuację zmienią wyniki badań naukowców z uniwersytetu w Leuven (Belgia). Wcześniejsze prace wykazały u osób z IBS podwyższenie poziomu histaminy - substancji, która odgrywa ważną rolę w procesach zapalnych i alergicznych. Jednym z efektów jej działania jest skurcz mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym.

Zespół prof. Guy'a Boeckxstaensa uniwersytetu w Leuven wykazał, że uwalniana w jelicie histamina wpływa na receptor bólowy TRPV1 i powoduje jego nadwrażliwość. Nerwy związane z TRPV1 mają także receptory histaminowe typu I, dlatego dochodzi do zakłóceń przekazywanych sygnałów. Tłumaczyłoby to nasilone odczuwanie bólu przez osoby cierpiące na IBS.

Jak wykazały trwające 12 tygodni badania, dzięki zablokowaniu receptora histaminowego ebastyną można zapobiec nadwrażliwości receptora TRPV1. Ebastyna i inne leki przeciwhistaminowe od lat stosowane są w leczeniu różnego rodzaju alergii, na przykład kataru siennego. W kolejnym etapie badań weźmie udział 200 pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum