Lek przeciw dnie może zapobiegać bólowi serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2010 15:58

Naukowcy z Dundee University, badając 65 pacjentów chorych na dusznicę bolesną zaobserwowali, że atakom zapobiega podawanie leku znanego od dziesięcioleci, choć z innych zastosowań - allopurinolu.

Dystans, jaki mogli bezboleśnie przebyć chorzy po zażyciu tego leku zwiększył się o 25 procent.

Allopurinol, stosowany w leczeniu dny moczanowej, może zapobiegać napadom bólu w klatce piersiowej – dusznicy bolesnej – informuje „The Lancet” i wyjaśnia, że allopurinol – inhibitor oksydazy ksantynowej – zmniejsza wytwarzanie ksantyn i kwasu moczowego. Dlatego stosuje się go w leczeniu dny moczanowej, w której wytrącający się nadmiar kwasu moczowego powoduje bolesne stany zapalne.

Zdaniem naukowców przeciwbólowe działanie allopurinolu w dusznicy wynika z tego, że obniża on zapotrzebowanie serca na energię. W porównaniu z wieloma lekami stosowanymi w kardiologii jest bardzo tani, a przy tym bezpieczny i dobrze tolerowany.

Dusznica to ból w klatce piersiowej pochodzenia sercowego, najczęstszy objaw chorób serca, poważnie pogarszający jakość życia. Główną przyczyną jest zwężenie naczyń wieńcowych serca. Co trzeci chory ma ataki dusznicy co najmniej raz w tygodniu. Dna zwana także skazą moczanową, podagrą i artretyzmem polega na nadmiernym wytwarzaniu w organizmie kwasu moczowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum