Focus/Rynek Zdrowia | 25-09-2013 20:01

Lek na grzybicę pomoże w walce z HIV?

Amerykańscy badacze dowodzą, że popularny lek stosowany przy grzybicy stóp może pomóc zwalczać wirusa HIV. Jak przekonują, lek nie tylko całkowicie wyeliminował wirusa z hodowli komórkowej, ale także (w przeciwieństwie do większości dziś stosowanych metod) spowodował, że wirus nie pojawił się ponownie po odstawieniu leku.

Badacze udowodnili już wcześniej, że składnik sprzedawanego w aptekach kremu na grzybicę stóp blokuje ekspresję genów wirusa HIV. Teraz dowiedli, że cyklopiroks wpływa także na funkcjonowanie mitochondriów, umożliwiając komórce tzw. apoptozę, czyli zaprogramowane "samobójstwo".

Zdaniem naukowców, jedną z cech, która sprawia, że HIV jest trudny do wyeliminowania nawet przy stosowaniu silnych leków przeciwwirusowych, jest jego zdolność do zablokowania zdolności komórki do apoptozy. Dochodzi do niej zazwyczaj, gdy komórki są uszkodzone lub zainfekowane. W przypadku HIV zakażone komórki nie ulegają zniszczeniu, więc stanowią rezerwuar wirusa. Cyklopiroks blokuje ten proces, dzięki czemu zainfekowane komórki mogą obumierać.

Więcej: www.focus.pl