Leczenie otyłości: szybka utrata wagi daje długofalowe efekty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2010 15:27

Według amerykańskiej naukowiec, to nie stopniowe odchudzanie, a szybka utrata wagi w początkowym etapie leczenia otyłości przynosi lepsze efekty.

Jak za „International Journal of Behavioral medicine” podaje PAP, leczenie otyłości przynosi pożądane efekty, jeżeli pacjentom udaje się zrzucić przynajmniej 10 proc. początkowej masy ciała i nie przybrać na wadze w ciągu roku.

Wbrew dotychczasowym przekonaniom, że korzystny jest stopniowy, powolny spadek wagi zaobserwowano, że początkowa szybka utrata wagi sprawia, iż pacjenci osiagają w perspektywie długoterminowej lepsze rezultaty.

Lisa Nackers z Uniwersytetu Floryda przeanalizowała dane na temat 262 kobiet w średnim wieku, które uczestniczyły w sześciomiesięcznym programie zakładającym średni utratę 0,45 kg tygodniowo poprzez mniejsze spożycie kalorii i zwiększony wysiłek fizyczny.

Podzieliła kobiety na trzy grupy w zależności od tego, jak dużo kilogramów udało im się zrzucić w pierwszym miesiącu kuracji oraz kolejno po sześciu i osiemnastu miesiącach.

Okazało się, że panie, które schudły najwięcej w pierwszym miesiącu pod koniec obserwacji ważyły mniej niż te, które na początku chudły poniżej 0,68 kg tygodniowo, efekty odchudzania utrzymywały się dłużej, a ryzyko ponownego przybrania na wadze było mniejsze.

Jak informuje badaczka, prawdopodobieństwo pozbycia się 10 proc. początkowej masy ciała w ciągu 18 miesięcy jest pięć razy większe w przypadku kobiet chudnących na początku kuracji 0,68 kg tygodniowo i trzy razy większe w przypadku kobiet chudnących od 0,23 kg do 0,68 kg w porównaniu z badanymi, którym udawało się w ciągu tygodnia zrzucić mniej niż 0,23 kg.

Z badań wynika więc, że  już w pierwszych tygodniach odchudzania należy wprowadzić istotne zmiany obejmujące zarówno sposób odżywiania, jak i aktywność fizyczną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum