Leczenie cukrzycy nie powinno być zbyt intensywne

Autor: Rzeczpospolita, Reuters/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2010 10:30

Zbyt intensywne obniżanie poziomu cukru jest równie złe jak całkowity brak leczenia - twierdzą brytyjscy lekarze.

To wnioski z badań z udziałem ok. 50 tys. pacjentów z cukrzycą typu 2 przeprowadzonych przez Uniwersytet Cardiff. Lekarze podkreślają, że osoby przyjmujące insulinę nie powinny przerywać leczenia. Wyniki badań opublikowano w piśmie „Lancet“.

Badacze oceniają, że lekarze stosują metodę zbijania poziomu glukozy we krwi chorego jak najniżej. Tymczasem okazuje się, że gwałtowne obniżanie poziomu cukru okazuje się niebezpieczne dla zdrowia. Pacjenci z najniższym poziomem cukru obciążeni byli podwyższonym ryzykiem śmierci.

Naukowcy posłużyli się brytyjską bazą danych obejmującą badania pacjentów z lat 1986-2008. Część cukrzyków korzystała z insuliny, część używała doustnych środków na bazie sulfonylomocznika oraz metforminy.

Pacjenci, u których występował zwiększony poziom cukru, obciążeni byli najwyższym ryzykiem śmierci (79 proc. w stosunku do średniej). Ci z najniższym poziomem cukru tylko niewiele mniejszym – aż 52-procentowym. O połowę niższe ryzyko zgonu groziło również tym pacjentom, którzy korzystali z doustnych środków zwiększających wrażliwość na insulinę (m.in. metforminy).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum