×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Leczenie bólu: lek tysiąc razy silniejszy niż morfina

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia19 lipca 2019 08:24

- W bólu neuropatycznym ten lek zaczął działać znacznie silniej od morfiny - tysiąc razy silniej od morfiny - mówi prof. Barbara Przewłocka z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk, twórczyni najsilniejszego na świecie leku przeciwbólowego.

Leczenie bólu: lek tysiąc razy silniejszy niż morfina
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lek, o którym mowa, to związek chemiczny należący do rodziny peptydomimetyków. Jest to dwufunkcyjna hybryda, wzmacniająca działanie opioidów - wyjaśnia jego twórczyni prof. Barbara Przewłocka.

Substancja jest szczególnie pomocna w tak zwanym przewlekłym bólu neuropatycznym, przy problemach z układem nerwowym. W takim rodzaju bólu normalne leki prawie nie działają. W bólu neuropatycznym ten lek zaczął działać znacznie silniej od morfiny - tysiąc razy silniej od morfiny- podkreśla.

Badaczka wyjaśnia w rozmowie z RMF FM, że są to dwa związki pro i przeciwbólowy pochodzące z jednego prohormonu, blokujące jeden z receptorów bólu. - Czy on będzie działał w bólu nowotworowym? Tego jeszcze nie wiemy. Widzimy jego wieki potencjał - dodaje.

Lek jest na razie na etapie badań przedklinicznych. Przetestowano go już z powodzeniem na zwierzętach. Optymistycznie na rynek mógłby trafić za około 3 lata.

Czytaj: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze