Leczenie bezpłodności nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka jajnika

Autor: British Medical Journal/ Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2009 11:42

Przeprowadzone w Danii badania dowodzą, że leki wspomagające leczenie niepłodności nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka jajnika.

W badaniach wzięło udział ponad 54 tys. kobiet, które zaczęły leczyć się na bezpłodność w latach 1963 - 1998. Okazało się, że przyjmowanie leków nie zwiększa ryzyka wystąpienia raka jajnika. Dotyczy to również kobiet, które przeszły ponad dziesięć kuracji i kobiet, którym mimo wszystko nie udało się zajść w ciążę - pisze British Medical Journal.

Wzrost ryzyka zachorowania na raka jajnika odnotowano jedynie u kobiet przyjmujących klomifen. Jednak badacze twierdzą, że związek jest prawdopodobnie przypadkowy.

Wiele badanych kobiet nie osiągnęło jeszcze wieku, w którym rak jajnika występuje najczęściej, dlatego będą nadal obserwowane pod kątem długofalowych efektów działania leków.

Rak jajnika występuje najczęściej u kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym. Wciąż jednak stosunkowo niewiele wiadomo na temat przyczyn jego powstawania. Wykrywany jest najczęściej w zaawansowanym stadium.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum