Latanie zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2009 08:38

Prognoza naukowców z Lahey Clinic Medical Center w Stanach Zjednoczonych przewiduje, że problemy zdrowotne na pokładzie samolotów będą coraz częstsze.

Poddając analizie tendencje panujące w transporcie powietrznym amerykańscy naukowcy doszli do wniosku, że rosnąca liczba pasażerów w starszym wieku i wydłużenie czasu trwania rejsów zwiększą prawdopodobieństwo incydentów zdrowotnych - podaje Rzeczpospolita powołując się na opinię jaką przedstawił na łamach czasopisma Lancet zespół pracujący pod kierunkiem dr. Marka Gendreau.

Są już przesłanki świadczące o prawdziwości tych prognoz. Nowe statki powietrzne - Airbus A380 i Boeing 777 LR - są w stanie lecieć bez przerwy nawet 18 godzin. A im dłuższa podróż, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju w nogach zakrzepów żylnych z zatorami. Jak wynika z danych statystycznych, do których dotarli uczeni, 75 proc. podobnych przypadków jest związane z brakiem ruchu. To o tyle groźne, że kiedy zbitka płytek krwi dotrze do płuc, może nawet dojść do śmierci.

Aby temu zapobiec lekarze radzą pić podczas lotu dużo wody, nie siedzieć ciągle w tej samej pozycji i zrobić sobie mały spacerek po kabinie. Nie przypadkiem ryzyko pojawienia się zakrzepu jest najwyższe wśród pasażerów siedzących dalej od przejścia. Co ciekawe, nie ma pod tym względem różnicy między osobami podróżującymi klasą ekonomiczną a biznesową, w której jest więcej przestrzeni.

Statystyki nie do końca potwierdzają przekonanie, że podróż samolotem sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Od 1946 roku na pokładach linii komercyjnych odnotowano zaledwie kilka przypadków poważnych zakażeń grypą, odrą czy gruźlicą. Co ważne, w grupie ryzyka nie znajdują się wszyscy pasażerowie, ale ci siedzący w odległości do dwóch rzędów od osoby chorej.

Problemy zdrowotne na pokładzie samolotu pojawiają się najczęściej w grupie podróżnych, którzy mają 70 i więcej lat. Natomiast średnia wieku wśród tych, którzy wymagają pomocy, wynosi 44 lata dla mężczyzn i 49 lat dla kobiet.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum