Laser może być pomocny w walce z chorobami mózgu
Naświetlanie nieprawidłowych struktur gromadzących się w mózgu - tzw. amyloidów - krótkimi impulsami światła laserowego może pomóc w leczeniu np. choroby Alzheimera czy Parkinsona - mają nadzieję naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, odkrycia, że światło lasera może pomóc w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi mózgu, dokonał inż. Piotr Hańczyc we współpracy z kierownikiem swojego zespołu - prof. Markiem Samociem z Politechniki Wrocławskiej, a także badacz ze szwedzkiego Uniwersytetu Technologicznego Chalmers, prof. Bengt Norden.
Wyniki ich prac zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Nature Photonics". O badaniach poinformowali przedstawiciele Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Amyloidy, które badali naukowcy, to agregaty białkowe, nieprawidłowe struktury, które odkładać się mogą w tkankach, m.in. w mózgu i prowadzić do tego, że komórki przestają prawidłowo funkcjonować. Amyloidy są m.in. związane z rozwojem takich neurodegeneracyjnych chorób mózgu, jak choroba Alzheimera, Parkinsona czy Creutzfeldta-Jakoba.
Okazało się, że w trakcie naświetlania włókien amyloidowych krótkimi, femtosekundowymi (1 sekunda to milion miliardów femtosekund) impulsami światła laserowego, występują w nich niespodziewanie silne optyczne efekty nieliniowe - okazuje się, że włókno pochłonąć może fotony.
Naukowcy spodziewają się, że odkrycie to może mieć znaczenie dla diagnostyki i leczenia wspomnianych chorób mózgu przy użyciu laserów. Dzięki niemu możliwe będzie odróżnienie skupisk białek powodujących choroby od tych prawidłowo funkcjonujących.
Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)