×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lancet: ludzie na świecie żyją dłużej, ale w gorszym zdrowiu

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 13 grudnia 2012 20:59

Ludzie na świecie żyją dłużej, ale są bardziej schorowani - wynika z opublikowanego w czwartek (13 grudnia) raportu, będącego rezultatem najszerszych jak dotąd badań na temat stanu zdrowia ludzi na świecie. Opublikowało go prestiżowe pismo Lancet.

Lancet: ludzie na świecie żyją dłużej, ale w gorszym zdrowiu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z badań wynika, że głównymi czynnikami ryzyka dla zdrowia stały się obecnie: nadciśnienie, palenie i alkohol. Wyprzedziły one niedożywienie dzieci, które było na czele listy w 1990 roku.

Niektórzy badacze krytykują jednak sposób zbierania danych, które stały się podstawą raportu - zaznacza portal BBC News.

Projekt badawczy trwał pięć lat, uczestniczyło w nim około 500 badaczy, którzy zbierali dane w 50 krajach świata. Z ich ustaleń wynika, że w 2010 roku głównymi przyczynami zgonów były: choroby serca i wylewy. Spowodowały one w 2010 roku śmierć niemal 13 mln ludzi.

W krajach rozwiniętych najważniejszymi problemami zdrowotnymi są choroby przewlekłe, choroby kości i stawów, a także problemy zdrowia psychicznego. Wzmagają się one wraz ze starzeniem się populacji.

- Nastąpiło stopniowe przesunięcie punktu ciężkości z przedwczesnej śmierci do chronicznej utraty zdrowia i sprawności - powiedział kierujący badaniem prof. Christopher Murray z Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

Ludzie żyją obecnie średnio o 10 lat dłużej niż w 1970 roku - wynika z raportu. Ale jednocześnie pomiędzy 1990 a 2010 rokiem skala zachorowań na raka zwiększyła się o 38 procent.

"Zdrowie nie sprowadza się jedynie do tego, że unika się śmierci" - zauważają autorzy jednego z badań składających się na raport, Alain Lopez i Theo Voz. Ich zdaniem nadszedł czas na rewizję priorytetów w dziedzinie zdrowia - po to, by "pomóc ludziom pozostawać w dobrym zdrowiu i unikać chorób - a nie jedynie podtrzymywać ich przy życiu aż do zaawansowanego wieku".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum