Łączenie szczepionek AstraZeneca i Pfizer daje aż 6-krotnie lepsze efekty. W jakiej kolejności łączyć te szczepionki?

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP26 lipca 2021 16:50

Łączenie dwóch szczepionek AstraZeneca i Pfizer w kolejnych dawkach aż sześciokrotnie bardziej zwiększa poziom przeciwciał neutralizujących niż dwie dawki szczepionki firmy AstraZeneka. Tak wynika z badań zrobionych w Korei Południowej.

Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy najpierw podawana jest szczepionka AstryZeneki, a potem Pfizera. Fot. Shutterstock
  • Z badań wykonanych w Wielkiej Brytanii miesiąc wcześniej wynika, że podanie najpierw szczepionki AstryZeneki, a potem Pfizera bardziej zwiększa poziom przeciwciał neutralizujących, jak i limfocytów T, pełniących ważne funkcje w układzie immunologicznym
  • Potwierdzają to badania przeprowadzone w Korei Południowej, którymi objęto 499 pracowników opieki medycznej
  • Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy najpierw podawana jest szczepionka AstryZeneki, a potem Pfizera

Szczepienia w Korei Południowej realizowano w różnych schematach: 100 pracowników otrzymało dwie dawki preparatów AstryZeneki i Pfizera, 200 osób zaszczepiono Pfizerem, a pozostałym podano dwie dawki AstryZeneki.

AstraZeneca plus Pfizer lepsze niż dwa razy AstraZeneca

Centrum Kontroli Chorób w Korei Południowej informuje, że u wszystkich ochotników wykryto poziom przeciwciał neutralizujących w ilości chroniącej przed zakażeniem SARS-CoV-2. Jednak w przypadku osób, u których połączono szczepionki AstryZeneki i Pfizera (w takiej kolejności) poziom przeciwciał neutralizujących był aż sześciokrotnie wyższy niż wtedy, gdy podawano dwie dawki AstryZeneki.

Najnowsze dane wspierają decyzje, jakie już podjęto w niektórych krajach dotyczące łączenia dawek dwóch różnych preparatów przeciwko COVID-19. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy najpierw podawana jest szczepionka AstryZeneki, a potem Pfizera.

Przeciwciała neutralizujące versus warianty koronawirusa

Analizowano również poziom przeciwciał neutralizujących przeciwko różnym wariantom, jaki uzyskiwano dzięki szczepieniom. W przypadku wariantu Alfa, który wykryto w Wielkiej Brytanii, był on jednakowy w przypadku wszystkich zastosowanych w badaniach schematów szczepień.

Poziom przeciwciał neutralizujących był jednak niższy od 2,5 do 6 razy w przypadku wariantów Beta, Gamma oraz Delta, wykrytych odpowiednio w RPA, Brazylii i Indiach. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum