Laboratorium Biotechnologiczne w Łodzi chce zająć się wytwarzaniem implantów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 października 2016 11:49

Odczytywaniem zapisu genetycznego mikroorganizmów i komórek zajmuje się nowe Laboratorium Biotechnologiczne w łódzkim Bionanoparku. Chcą zająć się również wytwarzaniem implantów, które można zastosować w regeneracji trudnych tkanek.

Laboratorium Biotechnologiczne w Łodzi chce zająć się wytwarzaniem implantów
Laboratorium Biotechnologiczne w Łodzi chce zająć się wytwarzaniem implantów. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Laboratorium Biotechnologiczne to jedno z sześciu nowych laboratoriów łódzkiego Bionanoparku - jednego z najnowocześniejszych centrów badawczo-wdrożeniowych dla biznesu w tej części Europy. Posiada trzy pracownie: Genomiki i Sekwencjonowania, w której można poznać zapis genetyczny dowolnego, żywego organizmu i działającą od niedawna Pracownię Inżynierii Komórkowej, w której spośród tysięcy wariantów danego genu w różnych mikroorganizmach można wybrać te, które są najbardziej aktywne.

W Pracowni Hodowli Komórkowych i Mikroskopii Konfokalnej, dzięki unikalnemu na skalę światową zestawieniu mikroskopu konfokalnego z systemem CARS, można obserwować procesy zachodzące na poziomie żywych komórek. Mikroskop konfokalny umożliwia obrazowanie 3D żywych komórek i śledzenie "na żywo" procesów w nich zachodzących.

Jednak do takiego obrazowania wymagane jest specjalne przygotowanie próbki, wybarwienie odpowiednimi odczynnikami i najczęściej uśmiercenie obserwowanych komórek. System CARS pozwala zaś na obserwację związków chemicznych bezpośrednio w próbce, bez żadnego przygotowania.

- Dzięki temu możemy obserwować zarówno żywe komórki jak i materiał, który złożony jest z różnych faz np. tłuszczowej i wodnej, jak kremach czy w żywności. Możemy na poziomie komórki zaobserwować reakcję na dany związek czy zobaczyć strukturę dowolnego materiału w trójwymiarze - powiedziała PAP kierująca laboratorium dr Katarzyna Kubiak.

Mikroskop wypełnia również zadania związane z medycyną regeneracyjną. Jego konfiguracja i dodatkowe wyposażenie umożliwia kontrolowanie w czasie rzeczywistym procesu wrastania komórek w tzw. skafold, czyli rusztowanie zbudowane np. z polimeru. Po odpowiednim zasiedleniu komórek wewnątrz rusztowania taki „żywy” implant może być - zdaniem specjalistów - skuteczniejszy w regeneracji trudnych tkanek, niż stosowane tradycyjnie metalowe lub polimerowe implanty.

- Możemy opracowywać technologie wytwarzania takich implantów oraz później wybierać te, które najbardziej przypominają struktury naturalne, są najbardziej żywotne i z tego względu najlepiej rokują jako materiał wszczepienny - zaznaczyła dr Kubiak. W Pracowni Genomiki i Sekwencjonowania wykorzystywana jest najnowsza technika sekwencjonowania następnej generacji (Next Generation Sequencing - NGS).

- Tę technikę można wykorzystać w bardzo wielu dziedzinach - poczynając od diagnostyki genetycznej w medycynie, badaniu składu mikrobów np. w jogurcie, glebie czy ludzkich jelitach, po poznawanie całych genomów - wyjaśniła dr Kubiak. Dzięki tej technice naukowcy mogą zbadać w jednym eksperymencie poziom aktywności wszystkich genów w testowanych przez siebie komórkach. Pozwala to śledzić bardzo skomplikowane procesy molekularne, odkrywać nowe zależności decydujące o losach badanych komórek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum