Kwasy omega-3 mogą zapobiegać dziecięcej astmie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2016 16:27

Podawane w czasie ciąży suplementy kwasów tłuszczowych mogą zapobiec wystąpieniu astmy u dziecka - informuje "New England Journal of Medicine”.

Kwasy omega-3 mogą zapobiegać dziecięcej astmie
Kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA) występują w dużych ilościach między innymi w tłustych rybach. Fot. Fotolia

Jak wykazali naukowcy z University of Waterloo (Kanada) we współpracy z duńskimi ekspertami z uniwersytetu w Kopenhadze, przyjmowanie suplementów kwasów tłuszczowych omega-3 podczas ciąży może zmniejszać ryzyko astmy u dziecka o niemal jedną trzecią.

Głównym wkładem kanadyjskich naukowców był pomiar poziomu kwasów tłuszczowych we krwi ciężarnych kobiet - jako jedni z nielicznych mają odpowiednią do tego zadania aparaturę.

Badania Copenhagen Prospective Studies on Asthma in Childhood (COPSAC) objęły 695 kobiet. Części z nich w trzecim trymestrze ciąży przepisano dawkę 2,4 grama długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3. Jak się okazało, ich monitorowane do piątego roku życia dzieci o 31 proc. rzadziej chorowały na astmę w porównaniu z grupą kontrolną. W przypadku poważnego niedoboru omega-3 ryzyko astmy spadało dzięki suplementacji aż o 54 proc.

Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA) występują w dużych ilościach między innymi w tłustych rybach, oleju lnianym i orzechach włoskich. Mają korzystny wpływ na zdrowie - między innymi regulują funkcjonowanie układu odpornościowego i działają przeciwzapalnie.

Typowa "zachodnia", zwłaszcza amerykańska dieta zawiera zbyt mało omega-3. Natomiast bogata w te kwasy jest dieta śródziemnomorska czy japońska. Dlatego mieszkanki USA i Kanady powinny odnieść największą korzyść z suplementacji - nie tylko podczas ciąży.

Częstość występowania astmy i pokrewnych zaburzeń oddechowych w zachodnich społeczeństwach wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach o ponad 100 proc. Tego rodzaju problemy pojawiają się u co piątego dziecka - jeszcze nim pójdzie do szkoły.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum