Kwas foliowy sprzyja rozwojowi inteligencji emocjonalnej

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2017 17:14

Kobiety przyjmujące przez cały okres ciąży suplementy zawierające kwas foliowy rodzą dzieci o wyższym poziomie inteligencji emocjonalnej i umiejętności adaptacji do otoczenia - informują naukowcy z Uniwersytetu Ulster (W. Brytania).

Kwas foliowy sprzyja rozwojowi inteligencji emocjonalnej
Kwas foliowy sprzyja rozwojowi inteligencji emocjonalnej. Fot. Shutterstock

- Istnieją dowody na to, że suplementy kwasu foliowego przyjmowane w pierwszym trymestrze ciąży wywierają pozytywny wpływ na rozwój mózgu dziecka. Chcieliśmy sprawdzić, czy suplementacja trwająca cały okres ciąży daje dodatkowe efekty - mówi jeden z autorów badania, prof. Tony Cassidy.

Badacze poprosili rodziców 39 dzieci w wieku 7 lat o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania ich pociech, a zwłaszcza przejawianego poziomu umiejętności adaptacji do otoczenia (rezyliencji), jakości relacji z innymi, a także sposobu wyrażania emocji.

Część dzieci była urodzona przez matki, które przez cały okres ciąży przyjmowały suplementy kwasu foliowego, a część przez kobiety, które kwas foliowy brały tylko w pierwszym trymestrze ciąży.

Wyniki pokazały, że maluchy, które przez cały okres płodowy były wystawione na działanie kwasu foliowego, miały wyższy poziom inteligencji emocjonalnej i umiejętności adaptacji do otoczenia, niż pozostałe dzieci.

Zaobserwowano też, że stężenie kwasu foliowego we krwi matek w końcowym etapie ciąży pozwala przewidywać rozwój rezyliencji i inteligencji emocjonalnej u ich pociech.

Rezultaty badania zostaną zaprezentowane na tegorocznej konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego w Brighton (W. Brytania).

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum