Krynica-Zdrój: ABM deklaruje współpracę z kluczowymi firmami farmaceutycznymi

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 04 września 2019 07:31

W środę (4 września) podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, Agencja Badań Medycznych podpisze list intencyjny z kilkunastoma kluczowymi firmami farmaceutycznymi. Tego samego dnia, jak już informowaliśmy, za pośrednictwem ABM Polska podpisze porozumienie z Europejską Siecią Infrastruktury ds. Badań Klinicznych (ECRIN).

Krynica-Zdrój: ABM deklaruje współpracę z kluczowymi firmami farmaceutycznymi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Między innymi o znaczeniu tych dwóch dokumentów rozmawiamy z Radosławem Sierpińskim, p.o. prezesa Agencji Badań Medycznych.

- Europejska Sieć Infrastruktury ds. Badań Klinicznych (ECRIN) powstała 15 lat temu. W tym czasie nie było w Polsce instytucjonalnego partnera, który mógłby odpowiadać za współpracę w tym zakresie z Komisją Europejską - przypomina dr Radosław Sierpiński.

- ECRIN działa przy Komisji Europejskiej, umożliwiając m.in. międzynarodową organizację badań klinicznych. Dotychczas Polska na mapie takich przedsięwzięć była, niestety, białą plamą. Dzisiaj to zmieniamy. Dzięki przystąpieniu naszego kraju do sieci ECRIN polscy pacjenci będą mogli stać się uczestnikami dużych międzynarodowych badań klinicznych, a tym samym korzystać z najnowszych terapii, bez konieczności wyjeżdżania z Polski - tłumaczy p.o. prezesa ABM.

Natomiast komentując podpisanie przez Agencję Badań Medycznych listu intencyjnego z przedstawicielami kluczowych firm farmaceutycznych w Polsce w zakresie rozwoju innowacyjności polskiej medycyny, dr Sierpiński zaznaczył, że Forum Ekonomiczne w Krynicy jest dobrym miejscem do rozmów o budowaniu partnerstwa publiczno-prywatnego, między innymi w sektorze medycznym.

- Agencja Badań Medycznych powinna być platformą, która z jednej strony pozwoli także biznesowi na działanie dla rozwoju innowacji możliwie najlepiej służącym pacjentom, a z drugiej strony ułatwi wdrażanie nowych technologii medycznych do naszego systemu ochrony zdrowia - wyjaśnia dr Radosław Sierpiński.

Dodaje, że list intencyjny stanowi zaproszenie dla przemysłu farmaceutycznego do tworzenia z państwem wspólnej strategii tworzenia i wdrażania innowacyjnych terapii.

Wypowiedź zarejestrowana podczas XXIX Forum Ekonomicznego (Krynica-Zdrój, 3-5 września 2019).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum