Krew pępowinowa stanie się polisą na całe życie?

Autor: Rzeczpospolita, KR/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2014 10:51

Coraz więcej rodziców decyduje się na oddanie krwi pępowinowej do banku komórek macierzystych. Lista chorób leczonych za ich pomocą wydłuża się.

Jak podaje Rzeczpospolita, procedura pobrania krwi pępowinowej w trakcie porodu jest prosta i bezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka. Krew można przechowywać odpłatnie w banku rodzinnym na potrzeby dziecka i krewnych lub bezpłatnie w banku publicznym na potrzeby chorych niespokrewnionych.

Wskazaniem do transplantacji komórek macierzystych z krwi pępowinowej są nie tylko schorzenia układu krwiotwórczego, lecz także niektóre nowotwory tkanki nerwowej. Obecnie procedurę tę stosuje się w leczeniu 70 chorób, a lista cały czas się rozszerza.

Prof. Przemysław Oszukowski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, podaje, że badania z ostatnich lat wskazują, że komórki macierzyste można stosować również w innych schorzeniach, np. neurologicznych, ortopedycznych oraz przy uszkodzeniu lub zwyrodnieniu stawów.

Więcej: www.rp.pl

Badacze pracujący pod kierunkiem prof. Bogusława Machalińskiego, kierownika Zakładu Patologii Ogólnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, w ramach projektu "Innowacyjne metody wykorzystania komórek macierzystych w medycynie", skupiają się na poznaniu mechanizmów warunkujących endogenną regenerację u dzieci przedwcześnie urodzonych oraz identyfikacji zmniejszenia uszkodzenia narządów z powodu podjęcia funkcji naprawczych przez własne krążące/mobilizowane komórki macierzyste wykrywane we krwi pępowinowej.

- Celem naszych badań jest ograniczenie uszkodzenia i dysfunkcji narządów wcześniaka przez zastosowanie autohemotransfuzji krwi pępowinowej zawierającej komórki macierzyste pluripotencjalne (VSELs) - wyjaśnia prof. Machaliński.

Badacze z PUM ustalili, że rozwój powikłań wcześniaczych istotnie koreluje z mniejszą liczbą komórek macierzystych krwiotworzenia krążących w krwi pępowinowej.

Według nich, im więcej tych komórek znajduje się krwi pępowinowej, tym prawdopodobieństwo wystąpienia wad wcześniaczych, które mogą wystąpić w pierwszych dniach i tygodniach jest niższe.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum