Kremy z filtrem to dobra ochrona przed czerniakiem u dzieci?

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2014 19:21

Zachorowania na czerniaka w wieku dorosłym można znacznie zredukować dzięki stosowaniu kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi u dzieci - potwierdzają najnowsze badania, które publikuje pismo "Pigment Cell and Melanoma".

Jak wyjaśnia współautor pracy dr John L. VandeBerg z Texas Biomedical Research Institute w San Antonio (USA), mimo że w ostatnich dekadach coraz powszechniej stosuje się kosmetyki z filtrami przeciw promieniowaniu UV, to liczba zachorowań na czerniaka wciąż wzrasta. Jest to najbardziej agresywny nowotwór złośliwy skóry, a głównym czynnikiem, który zwiększa ryzyko jego rozwoju, jest promieniowanie słoneczne.

- Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi są wysoce skuteczne w zapobieganiu oparzeniom słonecznym, zrodziły się jednak wątpliwości, czy faktycznie mogą chronić przed zachorowaniem na czerniaka pod wpływem promieniowania UV - komentuje badacz. Podejrzewano, że ponieważ pozwalają one ludziom eksponować się na większą dawkę UV bez ryzyka poparzenia, to mogą wręcz podnosić prawdopodobieństwo tego nowotworu.

Naukowcy z Texas Biomedical Research Institute opracowali taki model wykorzystując oposy krótkoogonowe, torbacze z Ameryki Południowej.

Sprawdzali na zwierzętach, czy powszechnie dostępny lotion do twarzy z filtrem przeciwsłonecznym SPF15 jest w stanie zapobiegać rozwojowi czerniaka pod wpływem UV. Okazało się, że małe oposy, którym aplikowano kosmetyk, miały w późniejszym wieku 10-krotnie niższe ryzyko pojawienia się zmian skórnych, z których może rozwinąć się czerniak, w porównaniu z oposami, u których w dzieciństwie nie stosowano kosmetyku z filtrem. Te różnice odnotowano nawet przy ekspozycji na małe dawki UV, które nie powodowały poparzeń słonecznych, a nawet zaczerwienienia skóry u zwierząt niechronionych filtrem.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum