Kraków: to urządzenie pomoże zdiagnozować cukrzycę

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekzdrowia.pl • • 29 grudnia 2012 15:44

Inż. Artur Rydosz z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie skonstruował urządzenie do pomiaru poziomu acetonu, które pomaga zdiagnozować cukrzycę.

Kraków: to urządzenie pomoże zdiagnozować cukrzycę

- Urządzenie przypomina klasyczny alkomat. Będzie to jednorazowy ustnik, przez który pacjent wdmuchuje powietrze. Następnie zostanie ono zagęszczane, a czujniki zmierzą stężenie konkretnego związku chemicznego - wyjaśnił PAP inż. Rydosz.

Wydychane przez człowieka powietrze zawiera około 500 rożnych związków, ale naukowcy chcą sprawdzać cztery z nich. Najważniejszym będzie aceton, bo jego zwiększony poziom może wskazywać na cukrzycę.

- Gdy wiemy, ile jest alkoholu w wydychanym powietrzu, wiemy również ile jest go we krwi. Podobna korelacja zachodzi w przypadku wydychanego acetonu - zaznaczył rozmówca PAP.

Dzięki urządzeniu będzie można więc diagnozować cukrzycę albo sprawdzać, czy pacjent nie ma podwyższonego poziomu cukru we krwi.
 
- Dla pacjenta jest to metoda nieinwazyjna, zatem znacznie wygodniejsza. Obecnie chorzy na cukrzycę kontrolujący poziom cukru we krwi muszą stosować nakłuwanie. Dzięki wynalazkowi mogliby to robić wyłącznie poprzez oddech. Pobranie krwi byłoby konieczne dopiero gdy okazałoby się, że poziom cukru jest za wysoki lub za niski - stwierdził konstruktor i dodał, że w ten sposób zmniejsza się też możliwość zarażenia chorobami przenoszonymi przez krew.

Krakowscy naukowcy projektują teraz prototyp urządzenia. Wkrótce rozpoczną pomiary z pacjentami. Są już inwestorzy zainteresowani wdrożeniem wynalazku konstruktora z AGH. 

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum