Kraków: połowa dzieci i młodzieży cierpi na alergię

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2014 10:20

Połowa dzieci i młodzieży szkolnej w Krakowie ma objawy alergii - wynika z badań prowadzonych w krakowskich poradniach w ramach miejskiego "Programu Profilaktycznego Chorób Alergicznych". To o 10 proc. więcej niż jeszcze kilka lat temu.

Autorka badań, prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej, Katedry Toksykologii i Chorób Środowiskowych CM UJ oraz przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w Małopolsce, wyjaśnia, że w badaniu ankietowym przeprowadzonym przez pielęgniarki szkolne w tym roku wzięło udział prawie 4 tysiące siedmio- i ośmiolatków i niemal tyle samo 16- i 17-latków. Celem badań było sprawdzenie, jakiego rodzaju alergie dotykają dzieci i co najczęściej je uczula.

Ich wyniki wskazują, że na alergie pokarmowe cierpi ok. 14 proc. siedmio- i ośmiolatków i tyle samo młodzieży. Wśród alergenów pokarmowych badania wykazały m.in. uczulenie na białko jaj, krowie mleko, orzechy czy dorsza. Substancje chemiczne uczulają ok. 16 proc. dzieci i 20 proc. młodzieży. Największym alergenem jest metal. Alergie wziewne dotyczą 80 proc. dzieci i młodzieży, które mają objawy choroby. Najczęstszym objawem alergii wskazanym w badaniach jest alergiczny nieżyt nosa. Występuje u 60 proc. dzieci i 30 proc. młodzieży.

Krakowskie badania mają nie tylko umożliwić zebranie danych epidemiologicznych, ale też skierować dzieci i młodzież na badania profilaktyczne. Na realizację programu Urząd Miasta Krakowa przeznacza 150 tys. zł rocznie. Planowana liczba dzieci i młodzieży mogących skorzystać ze świadczeń profilaktycznych wynosi ok. 8 tys. rocznie.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum