Kraków: naukowcy z politechniki pracują nad nowymi lekami na depresję

Autor: Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2017 13:20

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej pracują nad stworzeniem nowych leków do stosowania w depresji. Być może związki, które opracowują, będą skuteczne także w leczeniu schizofrenii i choroby Alzheimera.

Kraków: naukowcy z politechniki pracują nad nowymi lekami na depresję
Naukowcy poszukują związków, będących bazą do produkcji nowych antydepresantów, które mają działać skutecznie i szybko, nie wywołując efektów ubocznych. Fot. Archiwum

Projekt, finansowany w ramach programu Lider Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, realizuje zespół naukowców z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej pod kierownictwem dr inż. Jolanty Jaśkowskiej. 

Przedmiotem projektu jest zarówno uzyskanie nowych substancji aktywnych, które będą oddziaływać na ośrodkowy układ nerwowy, jak i opracowanie innowacyjnych metod otrzymywania związków do produkcji leków psychotropowych. 

Jednym z największych problemów w obecnie stosowanej farmakoterapii jest fakt, iż leki osiągają pełny efekt działania dopiero po kilku tygodniach stosowania, a ich skuteczność jest często redukowana przez rozwijającą się tolerancję. W dodatku ok. 30 proc. pacjentów zalicza się do grupy lekoopornych.

- W naszym projekcie poszukujemy związków, będących bazą do produkcji nowych antydepresantów, które rozwiążą obecne ograniczenia. Mają działać skutecznie i szybko, nie wywołując efektów ubocznych - mówi dr Jaśkowska.

Dodaje, że arylopiperazyny -  związki z grupy, którą zajmują się naukowcy - wykazują o wiele szersze działanie.

- Mogą być stosowane jako leki przeciwbakteryjne albo wykorzystywane w chorobach układu krążenia. W zależności od receptora, na który działają, mogą mieć także oddziaływanie terapeutyczne w leczeniu choroby Alzheimera i schizofrenii - wyjaśnia naukowiec.

Tłumaczy, że zespół dąży do zwiększenia poziomu serotoniny w organizmie, ale nie wprost, a przy udziale mechanizmu zwrotnego wychwytu.

Innym ważnym celem projektu jest opracowanie nowych metod syntezy związków o działaniu antydepresyjnym. 

- Szukaliśmy rozwiązań, które będą bardziej wydajne, bardziej ekonomiczne i bardziej ekologiczne, zgodne z zasadami zielonej chemii. Mogę potwierdzić, że na obecnym etapie badań mamy już opracowane dwie nowe metody. Przygotowujemy się do ich opatentowania - zdradza szefowa zespołu. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia na depresję cierpi na świecie 350 mln osób. Według prognoz w 2020 r. depresja znajdzie się na drugim miejscu światowej listy chorób będących przyczyną przedwczesnej śmierci.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum