Kraków: naukowcy konstruują fantom, który umożliwi precyzyjną radioterapię

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2019 09:02

Naukowcy z AGH, Politechniki Krakowskiej oraz lekarze z krakowskiego oddziału Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, w ramach konsorcjum Dose-3D konstruują nowatorski rodzaj fantomu - symulatora, który umożliwi dostosowanie do potrzeb każdego chorego dawkę i kąt padania wiązki napromieniania.

Kraków: naukowcy konstruują fantom, który umożliwi precyzyjną radioterapię
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Urządzenie ma pomóc w precyzyjnym planowaniu radioterapii oraz ograniczyć skutki uboczne napromieniania guzów.

Szacuje się, że w Polsce połowa chorych cierpiących na raka jest poddawana napromienianiu. Przed rozpoczęciem tego rodzaju leczenia dla każdego pacjenta jest opracowywany indywidualny plan terapii. Jest on weryfikowany za pomocą komputerowych symulacji. Te są wprawdzie coraz dokładniejsze, nadal nie dają jednak stuprocentowej odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ zastosowane promieniowanie będzie miało na organizm chorego. Krakowscy naukowcy chcą to zmienić.

Fantom, nad którym pracuje konsorcjum Dose-3D, będzie trójwymiarową matrycą pomiarową wypełnioną substancją podobną do ludzkich tkanek. Dzięki temu lekarze będą mogli przetestować, jak planowana dawka promieniowania fotonowego rozłoży się w komórkach chorego, kiedy ten trafi już na radioterapię. I bardziej precyzyjnie zaplanować najbardziej korzystny kąt padania i siłę wiązki.

Naukowcy na badania otrzymali ponad 12 mln zł z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Team-Net. Po zbudowaniu prototypu urządzenia zostanie przetestowane przez specjalistów z Centrum Onkologii. Jeśli fantom sprawdzi się w praktyce, ma szansę trafić na rynek i pojawić się w pracowniach radioterapii w całej Polsce.

Więcej: dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze