Kraków: materiał z AGH wyleczy ubytki kości

Autor: Nasze Miasto.pl/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2012 13:15

Naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzyli materiał, który pomoże w leczeniu ubytków kości. Co ważne, pacjent, u którego zastosuje się nowatorską terapię, nie będzie później znowu operowany, celem pozbycia się z organizmu wszczepionego materiału, gdyż sam wchłonie się on w ciało.

Jak tłumaczy prof. Elżbieta Pamuła z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, to materiał, który służy do leczenia ubytków, które powstały w wyniku urazów kości lub usunięcia z nich nowotworów. To ubytki, które ze względu na swój rozmiar i charakter same nie mogą się zagoić.

Materiał można dostosować do wielkości ubytku. Stanowi swoiste "rusztowanie", na którym odradzają się komórki organizmu. Dzieło naukowców z krakowskiej AGH wygląda jak białe, porowate tabletki. Stymuluje on komórki, żeby same zainicjowały procesy naprawcze w miejscu ubytku.

Prace nad materiałem trwały ponad 10 lat. Aby w przyszłości można było zastosować materiał do leczenia ludzi, należy jeszcze uzyskać zgodę odpowiedniej komisji bioetycznej na przeprowadzenie badań klinicznych. Potrzebny jest także producent, który zacząłby go wytwarzać i podjął kroki mające na celu wpisanie nowego materiału do rejestru wyrobów medycznych.

Więcej: http://krakow.naszemiasto.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum