×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kraków: kliniczne badania nad komórkami macierzystymi w regeneracji serca

Autor: PWX/Rynek Zdrowia12 grudnia 2017 20:45Aktualizacja: 12 grudnia 2017 20:52

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęto badania kliniczne II/III fazy z zastosowaniem mezenchymalnych komórek macierzystych z galarety Whartona (WJMSC) do leczenia chorób sercowo-naczyniowych.

Kraków: kliniczne badania nad komórkami macierzystymi w regeneracji serca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowej terapii zostali poddani pierwsi pacjenci, którym podano preparat na bazie komórek macierzystych. Badania kliniczne II/III fazy prowadzone są w ramach wieloośrodkowego projektu CIRCULATE, który otrzymał dofinasowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - podaje w informacji dla mediów Polski Bank Komórek Macierzystych wchodzący w skład konsorcjum realizującego projekt.

Terapia polega na regeneracji urazów sercowo-naczyniowych poprzez zastosowanie przezwieńcowej transplantacji nowej generacji allogenicznych, dostępnych "off-the-shelf" komórek macierzystych przy pomocy specjalnego cewnika. Badacze mają nadzieję, prowadzone badania kliniczne pozwolą na opracowanie nowych strategii leczenia chorób sercowo-naczyniowych za pomocą terapii komórkami macierzystymi.

- Z dużym optymizmem podchodzimy do badań, które mogą mieć istotny wpływ na rozwój medycyny regeneracyjnej w Polsce i na świecie. W trzech badaniach klinicznych planujemy poddać terapii łącznie 315 pacjentów. W przypadku pozytywnych wyników prób klinicznych będziemy starali się o rejestrację leku w EMA - mówi profesor UJ dr hab.Piotr Musiałek z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

W skład konsorcjum projektu CIRCULATE wchodzą Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum jako liderem, Polski Bank Komórek Macierzystych, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Akademia Górniczo-Hutnicza, Śląski Uniwersytet Medycznym oraz Jagiellońskie Centrum Innowacji.

Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 32 mln zł w drugiej edycji prestiżowego konkursu STRATEGMED, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Zakończenie projektu planowane jest na koniec 2019 roku.

- Nasz projekt uzyskał jedną z najwyższych ocen spośród złożonych wniosków. Cieszymy się, że w ramach konsorcjum CIRCULATE udało nam się zebrać tak doświadczonych partnerów, posiadających bardzo duże i często unikalne kompetencje. Przejście z etapu przygotowań do etapu pierwszej próby klinicznej fazy II/III to najważniejszy dotychczas osiągnięty etap projektu - mówi prof. dr hab. Marcin Majka z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, odpowiedzialny za projekt CIRCULATE

Realizacja projektu CIRCULATE pozwoli na zdobycie wiedzy na temat sposobu działania komórek WJMSC podanych do serca pacjentów i przetestowaniu unikalnych w skali światowej nowych technologii obrazowania w celu monitorowania obecności podanego preparatu i procesu regeneracji mięśnia sercowego.

- Projekt CIRCULATE jest przykładem, że terapie oparte na wykorzystaniu komórek macierzystych są dynamicznie rozwijającym się obszarem nowoczesnej medycyny - mówi Jakub Baran, współzałożyciel, prezes zarządu PBKM, podkreślając, że badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w chorobach sercowo-naczyniowych w ramach projektu CIRCULATE prowadzone są w kraju i w oparciu o polskie rozwiązania i wiedzę naukową.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze