Kraków: klimatolodzy i lekarze o "złej lokalizacji" miasta

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2012 13:01

Zdaniem naukowców, pod względem klimatycznym nie ma w Polsce drugiego tak źle ulokowanego miasta jak Kraków. Mieszkańcy częściej chorują i cierpią np. na nadwrażliwość górnych dróg oddechowych.

Klimatem Krakowa zajęła się dr hab. Anita Bokwa z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 21 punktach w mieście i poza nim ustawiła rejestratory, które co pięć minut badały warunki pogodowe - inormuje Gazeta Wyborcza.

Jej badania potwierdziły, że Kraków - tak jak inne metropolie - tworzy tzw. miejską wyspę ciepła: duża ilość ciepła powoduje podwyższenie średniej temperatury rocznej. Sprzyjają temu: gęsta zabudowa, wybrukowane chodniki, wyasfaltowane ulice, a także przemysł. Krakowska wyspa ciepła jest jednak inna niż na przykład wrocławska czy warszawska. Klimatolodzy mówią tu o dużej intensywności wyspy ciepła. 

Zdaniem dr Dariusza Grójeckiego klimat krakowski odpowiada za migreny i uwrażliwienie na tak zwany biometr: wystarczy wyjechać poza Kraków 20-30 kilometrów, by przez pierwsze dni nie czuć się dobrze - organizm na nowo musi aklimatyzować się do nowych warunków. Mówi się o "krakowskim nosie", czyli nadwrażliwości górnych dróg oddechowych u mieszkańców, spowodowanej zanieczyszczeniami powietrza.

Więcej: www.gazeta.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum