Kraków: etyczny aspekt badań klinicznych pod lupą naukowców

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2013 10:23

Krakowscy naukowcy analizują etyczną stronę badań klinicznych z udziałem ludzi. Badania, w których biorą udział zarówno pacjenci, jak i osoby zdrowe, stają się coraz bardziej popularne.

Kraków: etyczny aspekt badań klinicznych pod lupą naukowców
Dr Marcin Waligóra, adiunkt w Zakładzie Filozofii i Bioetyki Collegium Medicum UJ przypomina, że w Polsce rocznie w samych badaniach klinicznych bierze udział około 30 tys. osób. Corocznie rejestrowanych jest około 450 nowych badań klinicznych produktów leczniczych i wyrobów medycznych - informuje Dziennik Polski.

Dr Waligóra kieruje projektem, mającym odpowiedzieć na pytanie: jak skutecznie prowadzić badania w biomedycynie, aby ryzyko utraty zdrowia było jak najmniejsze. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki. Zespół naukowców chce wypracować narzędzia ułatwiające etyczną ocenę badań biomedycznych z udziałem ludzi.

Podstawowe zasady już obowiązują, ale chodzi o bardziej szczegółowe ustalenia. Jak bowiem wyjaśnia dr Marcin Waligóra, w Polsce jeszcze wiele aspektów badań biomedycznych nie podlega regulacjom prawnym. 

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum