Kraków: Towarzystwo Maxa Plancka otworzyło laboratorium na UJ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2016 13:45

Prestiżowe niemieckie naukowe Towarzystwo Maxa Plancka otworzyło w środę na Uniwersytecie Jagiellońskim swoje laboratorium. Międzynarodowy zespół specjalistów będzie w nim prowadził badania m.in. z zakresu biologii i biochemii.

Międzynarodowy zespół specjalistów będzie tu prowadził badania m.in. z zakresu biologii i biochemii Fot. Fotolia

Badania pomogą zrozumieć mechanizmy syntezy białek, ułatwią m.in. odkrywanie zagadek chorób neurodegeneracyjnych - chorób układu nerwowego.

Wiceprezes Towarzystwa Maxa Plancka w Niemczech Bill Hansson zaznaczył, że otwarcie Laboratorium Maxa Plancka w Krakowie - "sercu Europy" - ma ogromne znaczenie dla rozwoju międzynarodowej współpracy naukowej, szczególnie pomiędzy zachodnią a wschodnią Europą. - Jestem pewny, że dzięki temu laboratorium nastąpi rozwój badań w Krakowie, całym regionie, i w Europie Wschodniej - podkreślił wiceprezes.

Laboratorium będzie funkcjonować według zasad Towarzystwa Maxa Plancka. - To gwarantuje wysoki poziom badań - stwierdził prof. Kazimierz Strzałka, dyrektor ds. administracyjnych Małopolskiego Centrum Biotechnologii, w którym Laboratorium działa.

Prof. Strzałka zaznaczył, że niemieckie Towarzystwo bardzo starannie i selektywnie wybiera swoich partnerów do współpracy. - Laboratorium ma dla nas olbrzymie znaczenie, ponieważ Max Planck nie inwestuje w instytucje, które nie są tego warte. Towarzystwo musi być pewne, że nauka uprawiana w instytucji, z którą nawiązuje współpracę, będzie na najwyższym poziomie - zwrócił uwagę dyrektor.

Krakowskie Laboratorium Maxa Plancka tworzyć będzie międzynarodowy zespół badawczy stale współpracujący z najlepszymi naukowcami na świecie. Zespołowi przewodzić ma dr Sebastian Glatt. Na razie grupa liczy kilka osób, w miarę pozyskiwanych grantów będzie się powiększała.

Otwarcie Laboratorium w Krakowie uświetniło wystąpienie laureatki nagrody Nobla w dziedzinie chemii Ady E. Yonath, która mówiła o rybosomach.

Towarzystwo Maxa Plancka powstało w 1948 r. Od tego czasu 18 naukowców prowadzących badania w ramach tej jednostki zostało uhonorowanych nagrodą Nobla.

Co roku Towarzystwo Maxa Plancka publikuje ponad 15 tys. publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych, a wiele z tych artykułów należy do grupy najczęściej cytowanych w danej dziedzinie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum