Koronawirus może pokonać w powietrzu więcej niż 1,8 metra

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 06 października 2020 09:53

Jak wynika z nowych wytycznych amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) koronawirus może pokonać w powietrzu więcej niż 1,8 metra (6 stóp), a w zamkniętym, źle wentylowanym pomieszczeniu może dojść do zakażenia drogą powietrzną.

Koronawirus może pokonać w powietrzu więcej niż 1,8 metra
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Dotychczas CDC w swoich wytycznych kładło nacisk na przenoszenie się koronawirusa SARS-CoV-2 drogą kropelkową. Przyznanie przez CDC, że koronawirus roznosi się także drogą powietrzną oznacza, że do zakażenia może dojść także w wyniku kontaktu z cząsteczkami wirusa, które są wydzielane wraz z drobinkami aerozolu wydostającymi się z organizmu w czasie mówienia lub oddychania osoby zakażonej.

Przez wiele miesięcy CDC utrzymywało, że zachowanie dystansu społecznego wynoszącego 6 stóp (nieco ponad 1,8 metra) pozwala uniknąć zakażenia osobom, które nie noszą masek. Po aktualizacji informacji CDC przyznaje, że zdarzają się przypadki, iż cząsteczki wirusa w aerozolu pokonują w powietrzu więcej niż 1,8 metra i utrzymują się w powietrzu przez pewien czas, a do zakażenia może dojść już po tym, jak osoba zakażona opuści dane pomieszczenie.

CDC podkreśla jednak, że są to "niezwykłe okoliczności" i że do takich zakażeń dochodzi rzadko.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum