×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Koronawirus. Zwierzęta z targu w Wuhan nie były zakażone? Są nowe ustalenia naukowców

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP05 kwietnia 2023 14:10Aktualizacja: 05 kwietnia 2023 18:14

Chińscy naukowcy potwierdzili obecność wirusa SARS-CoV-2 w 73 próbkach wymazów pobranych na terenie targu w Wuhan w pierwszym kwartale 2020 roku. Jednak wśród zakażonych próbek nie znalazły się te, które zostały pobrane od zwierząt sprzedawanych na targu.

Koronawirus. Zwierzęta z targu w Wuhan nie były zakażone? Są nowe ustalenia naukowców
Przebadane zwierzęta sprzedawane na targu nie były zakażone koronawirusem - podali naukowcy.
  • Wirus SARS-CoV-2 był obecny w 73 próbkach wymazów środowiskowych pobranych na terenie targu w Wuhan w okresie od 1 stycznia do marca 2020 r.
  • Przebadane zwierzęta nie były zakażone koronawirusem – wynika z analizy  chińskich naukowców
  • Więcej informacji znajduje się w artykule źródłowym opublikowanym w Nature TUTAJ 

Badane były nawet bezpańskie zwierzęta i ich odchody

Do badania wykorzystano 1380 próbek materiału biologicznego pobranego ze środowiska i ciał zwierząt na terenie targu owoców morza Huanan w Wuhan w Chinach, powiązanego ze skupiskami wczesnych przypadków COVID-19 u ludzi w grudniu 2019 r. Targ został zamknięty 1 stycznia 2020 r.

Aby zbadać rozpowszechnienie SARS-CoV-2 na targu, w okresie od 1 stycznia do 30 marca 2020 r. pobrano próbki ze środowiska i zwierząt (obejmujące niesprzedane towary znalezione w lodówkach i zamrażarkach, bezpańskie zwierzęta i ich odchody oraz zawartość akwarium).

Ścieki mogły być zanieczyszczone, co ułatwiło transmisję wirusa

Na terenie targu i wokół niego pobrano 923 próbki środowiskowe i 457 próbki z materiałem pochodzenia zwierzęcego. 73 próbki środowiskowe dały wynik pozytywny na obecność SARS-CoV-2. 87,5 proc. próbek z dodatnim wynikiem, pochodziło z zachodniej strefy rynku (podejrzewa się, że to tam sprzedawano dzikie zwierzęta).

SARS-CoV-2 wykryto w kanałach i studzienkach kanalizacyjnych, co sugeruje, że zarażeni ludzie i/lub zwierzęta mogli zanieczyścić ścieki i tym samym ułatwić rozprzestrzenianie się wirusa na rynku, ale przebadane zwierzęta nie były zakażone SARS-CoV-2.

- Chociaż odkrycia te potwierdzają twierdzenie, że SARS-CoV-2 był powszechny na rynku owoców morza Huanan we wczesnych stadiach pandemii COVID-19, nie mogą one stanowić dowodu potencjalnego przeniesienia wirusa ze zwierząt na ludzi w tych warunkach" - napisali autorzy badania. Jednocześnie nie wykluczają oni możliwości potencjalnego wprowadzenia wirusa na targ przez zakażonych ludzi lub produkty z łańcucha chłodniczego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze