Kontrowersje wokół uzyskania plemników z komórek macierzystych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2009 10:30

Praca na temat uzyskania w laboratorium ludzkich plemników z zarodkowych komórek macierzystych, która ukazała się w lipcu na łamach czasopisma medycznego "Stem Cells and Development", została wycofana z powodu zarzutów o plagiat - poinformował serwis internetowy "Nature".

Graham Parker, wydawca czasopisma, przyznał, że podjął decyzję 27 lipca, ponieważ dwa akapity we wstępie do pracy okazały się być plagiatem z innego artykułu opublikowanego w 2007 r. w piśmie "Biology of Reproduction". Informację o popełnieniu plagiatu Parker otrzymał 10 lipca, trzy dni po ukazaniu się artykułu na stronie internetowej, od wydawców "Biology of Reproduction". Jeden z jego autorów, Karim Nayernia z Uniwersytetu w Newcastle, nie dostarczył mu także przekonujących dowodów na to, że akapity znalazły się w przesłanej do redakcji wersji przez pomyłkę.

Parker podkreślił zarazem, że oprócz plagiatu nie było innych problemów z artykułem. Jego autorzy poinformowali o uzyskaniu w laboratorium plemników z komórek macierzystych z kilkudniowych zarodków męskich. Zarodkowe komórki macierzystych mogą dać początek każdej tkance naszego organizmu.

W odpowiedzi na publikację pojawiło się wiele głosów krytycznych. Niektórzy naukowcy wskazywali, że autorzy pracy w rzeczywistości nie dowiedli, iż udało im się uzyskać plemniki. Podkreślali też, że ta metoda może stwarzać ryzyko powstawania plemników z nieprawidłową liczbą chromosomów oraz zwiększoną liczbą mutacji materiału genetycznego.

Karim Nayernia odmówił komentarza serwisowi „Nature”, ale oficjalne oświadczenie z jego uczelni głosi, że odpowiedzialnym za plagiat był pierwszy autor artykułu Jae Ho Lee, który wówczas był na stażu na Uniwersytecie w Newcastle, a w międzyczasie zdążył go opuścić. Lee przekazał przeprosiny dla współautorów pracy.

„Nie było naukowych zastrzeżeń odnośnie przeprowadzonych badań lub  wyciągniętych z nich wniosków” – podkreślono w oświadczeniu. Nazwisko Lee, jako pierwszego autora, zostało usunięte. Artykuł zostanie teraz przesłany innemu czasopismu naukowemu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum